wsparcie dla Javy czy też narzędzia do tworzenia aplikacji internetowych.
Dlaczego relacyjna baza danych jest tak ważna w zastosowaniach informatyki? Bez niej nie mogłaby pracować żadna aplikacja do obsługi działalności gospodarczej! Historia informatyzacji przedsiębiorstw w nowoczesnej formie, to jednocześnie historia rozwoju SZRBD, a zaczęła się ona w 1979 roku, kiedy to pierwszy klient kupił relacyjną bazę Oracle 2 - system napisany przez Larry?ego Ellisona i jego trzech kolegów (Oracle 1 pozostał w fazie prototypów). Wydarzenie to zapoczątkowało szybki rozwój korporacji, wkrótce nazwanej Oracle - tak samo jak jej sztandarowy produkt - i dało początek fali, na której powstało wiele innych firm oferujących systemy bazodanowe. Jednak to Oracle stworzył pierwszy komercyjny produkt klasy SZRBD i do dzisiaj jest liderem na tym rynku. Obecnie poza Oracle, jedyne liczące się firmy dostarczające relacyjne bazy danych to IBM oraz Microsoft. W roku 2003 posiadały one następujące udziały: Oracle - 39,3%, IBM - 32,0%, Microsoft - 11,4% (źródło: raport IDC, "Worldwide Enterprise Database Management Systems Software Competitive Analysis, 2003").
Na platformach Unix i Windows udziały wynoszą: Oracle - 42,5%, IBM - 24,2%, Microsoft - 22,8% (źródło: raport Gartner Dataquest, "DBMS Software Market", maj 2003 r.).
W Polsce Oracle także zajmuje pierwsze miejsce wśród dostawców technologii informatycznej, na co wskazuje np. badanie rynku przeprowadzone w 2002 roku przez DiS. Według raportu tego biura, bazy danych Oracle używa aż 66% firm Top 100 Rzeczpospolitej (SQL Server - 33%, IBM DB2 - 27%).
Spodziewamy się w nadchodzących latach utrzymać pozycję lidera, pomimo konkurencji cenowej Microsoftu i dobrej pozycji rozwiązań IBM, jaką firma ta zajmuje na rynku systemów dużych, opartych na technologii mainframe. Strategia Oracle w dziedzinie baz danych na 2004 rok opiera się na trzech podstawowych filarach: