Więcej niż baza

Baza danych to na rynku informatycznym produkt szczególny. Pełna jego nazwa wskazuje na fakt, że jest to coś więcej niż środowisko do składowania informacji. System Zarządzania Relacyjną Bazą Danych (SZRBD) to również wbudowana składnia do zadawania zapytań i tworzenia raportów (podobna do klasycznego języka programowania), funkcje zapewniające bezpieczeństwo danych dzięki możliwości tworzenia kopii zapasowych, a ostatnio także wiele wbudowanych funkcji analitycznych, ...

Publikacja: 28.04.2004 11:53

wsparcie dla Javy czy też narzędzia do tworzenia aplikacji internetowych.

Dlaczego relacyjna baza danych jest tak ważna w zastosowaniach informatyki? Bez niej nie mogłaby pracować żadna aplikacja do obsługi działalności gospodarczej! Historia informatyzacji przedsiębiorstw w nowoczesnej formie, to jednocześnie historia rozwoju SZRBD, a zaczęła się ona w 1979 roku, kiedy to pierwszy klient kupił relacyjną bazę Oracle 2 - system napisany przez Larry?ego Ellisona i jego trzech kolegów (Oracle 1 pozostał w fazie prototypów). Wydarzenie to zapoczątkowało szybki rozwój korporacji, wkrótce nazwanej Oracle - tak samo jak jej sztandarowy produkt - i dało początek fali, na której powstało wiele innych firm oferujących systemy bazodanowe. Jednak to Oracle stworzył pierwszy komercyjny produkt klasy SZRBD i do dzisiaj jest liderem na tym rynku. Obecnie poza Oracle, jedyne liczące się firmy dostarczające relacyjne bazy danych to IBM oraz Microsoft. W roku 2003 posiadały one następujące udziały: Oracle - 39,3%, IBM - 32,0%, Microsoft - 11,4% (źródło: raport IDC, "Worldwide Enterprise Database Management Systems Software Competitive Analysis, 2003").

Na platformach Unix i Windows udziały wynoszą: Oracle - 42,5%, IBM - 24,2%, Microsoft - 22,8% (źródło: raport Gartner Dataquest, "DBMS Software Market", maj 2003 r.).

W Polsce Oracle także zajmuje pierwsze miejsce wśród dostawców technologii informatycznej, na co wskazuje np. badanie rynku przeprowadzone w 2002 roku przez DiS. Według raportu tego biura, bazy danych Oracle używa aż 66% firm Top 100 Rzeczpospolitej (SQL Server - 33%, IBM DB2 - 27%).

Spodziewamy się w nadchodzących latach utrzymać pozycję lidera, pomimo konkurencji cenowej Microsoftu i dobrej pozycji rozwiązań IBM, jaką firma ta zajmuje na rynku systemów dużych, opartych na technologii mainframe. Strategia Oracle w dziedzinie baz danych na 2004 rok opiera się na trzech podstawowych filarach:

Linux. Baza Oracle jest już od kilku lat z wielkim powodzeniem instalowana na systemie Linux, co powoduje, że przedsiębiorstwo może mieć renomowaną, wydajną i bezpieczną platformę informatyczną za bardzo niewielkie pieniądze. Taka konfiguracja ma już w Polsce wiele referencji, nawet w tak wymagającej branży, jak usługi finansowe. Oracle na Linuksie działa przykładowo w takich firmach, jak Lukas Bank, Eurobank, Polcard czy AIG Bank.

Standard Edition One - nowy model licencjonowania dla Oracle 10g, w którym licencja na jednego użytkownika jest dostępna już od 149 USD. Wraz z jego wprowadzeniem Oracle ogłosił także, że moduł klastrowy będzie dostępny bez żadnych dodatkowych kosztów w wersji Standard Edition. Dzięki opcji Real Application Clusters (RAC) przedsiębiorstwo może rozpocząć budowę systemu od niewielkich rozmiarów i następnie rozbudowywać go w miarę wzrostu swojego biznesu. Moduł RAC daje możliwość tworzenia systemów informatycznych o najwyższym poziomie dostępności, wydajności i bezpieczeństwa po znacznie niższej cenie niż inne rozwiązania o podobnych parametrach.

Wersja 10g - najnowsze wydanie bazy danych Oracle. "Dziesiątka" jest rozwiązaniem przyszłościowym, przynosząc wiele atrakcyjnych dla klienta rozwiązań. Baza ta jest wyraźnie szybsza od produktów konkurencji, jest bardzo łatwa w zarządzaniu i efektywna kosztowo. Oracle 10g jest pierwszą bazą danych, która w ogromnym stopniu sama się monitoruje i zarządza, znacząco zmniejszając w ten sposób złożoność i koszty zarządzania systemem komputerowym. Baza ta pozwala łatwiej tworzyć systemy informatyczne w modelu Grid Computing, zawiera w swojej cenie także HTMLDB - proste środowisko deweloperskie, które pozwala na łatwe tworzenie podstawowych aplikacji internetowych, korzystających z danych znajdujących się w bazie.

Przewidujemy, że już w połowie bieżącego roku pojawią się pierwsze instalacje 10g u naszych klientów oraz migracje użytkowników wcześniejszych wersji Oracle Database.

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska