SAP umocnił pozycję

Publikacja: 28.05.2004 14:31

Do 28,5% wzrósł udział SAP Polska na krajowym rynku oprogramowania wspomagającego zarządzanie wynika z raportu firmy IDC Polska, specjalizującej się w badaniach rynku teleinformatycznego. Polski oddział niemieckiego koncernu wyraźnie zdystansował w sprzedaży systemów ERP drugiego w kolejności Oracle Polska.

Dystans do konkurenta wyniósł ponad dziesięć punktów procentowych, podczas gdy rok wcześniej różnica była o połowę mniejsza. Zdaniem przedstawicieli SAP, wyraźny wzrost jest efektem zwiększonych przychodów ze sprzedaży licencji i utrzymywania oprogramowania, które stanowią 75% obrotów SAP Polska. - W 2003 r. rynek ERP odnotował ponad 10-proc. wzrost pomimo ograniczonych inwestycji dużych firm w systemy IT. Do wzrostu przyczynia się coraz większe zainteresowanie firm z sektora MŚP zaawansowanymi rozwiązaniami wspierania zarządzania. Chociaż duże i bardzo duże przedsiębiorstwa wciąż determinują obraz rynku ERP w Polsce, badania IDC wskazują na coraz większą rolę średnich firm zatrudniających od 100 do 500 pracowników- podkreśla Andrzej Jarosz, dyrektor polskiego oddziału IDC.

Zdaniem IDC, mimo że rynek IT w Europie Centralnej jest stosunkowo niewielki, charakteryzuje się dużą dynamiką wzrostu. Pozytywny wpływ na jego wzrost będzie miało zwłaszcza przystąpienie nowych krajów do Unii Europejskiej. Zdaniem firmy analitycznej, informatyka w nowych krajach członkowskich będzie rozwijała się dwukrotnie szybciej niż w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Największy wzrost oczekiwany jest w sektorze publicznym, a jeśli chodzi o technologie, to największej dynamiki wzrostu należy spodziewać się m.in. w oprogramowaniu, czyli także systemach ERP.

W 2003 r. wielkość rynku ERP w Europie Centralnej oszacowano na 305 mln USD, o ponad 50 mln USD więcej niż rok wcześniej. Zdecydowanie widać jednak różnicę w rocznym tempie wzrostu rynku ERP w poszczególnych krajach naszego regionu. Polska jest pod tym względem na samym końcu (11-proc. wzrost).Należy jednak pamiętać, że krajowy rynek jest bardziej nasycony w tego typu systemy niż np. rynek chorwacki czy rumuński, który wzrósł odpowiednio o 60 i 95%. Natomiast w pozostałych krajach Trójkąta Wyszehradzkiego dynamika ta była zbliżona do polskiej (Czechy 12%, Węgry 15%).

Podobnie jak w Polsce, prym na rynku ERP w Europie Centralnej wiedzie SAP z 37,7-proc. udziałem. Na drugim miejscu znajduje się Oracle (9,8%), a na trzecim Microsoft (5,2%). Mimo że w Polsce liderzy są tacy sami (SAP i Oracle), ich udział w rynku jest o około dziesięciu punktów procentowych niższy niż na całym rynku Europy Centralnej. Prawdopodobnie różnice te będą się pogłębiać na korzyść SAP, który chce dojść do poziomu 40% w ciągu najbliższych trzech lat. Mocną pozycję na rynku ERP w Polsce mają także firmy IFS (8,8%), QAD (5%) i BPSC (3,6%).

Główne wnioski płynące z raportu IDC są trzy. Przede wszystkim analitycy zwracają uwagę, że głównym odbiorcą ERP w przyszłości będą firmy zatrudniające 100-500 pracowników. Kolejna rzecz to wzrost sprzedaży komponentów rozszerzających funkcjonalność ERP (BI, SCM, CRM, e-commerce). Firma analityczna zwraca także uwagę, że klienci, którzy wdrożyli już systemy ERP, będą zainteresowani narzędziami integracyjnymi, które pozwolą rozszerzać funkcjonalność użytkowanych systemów i włączać do ich struktury już istniejące aplikacje.

Opr. na podstawie raportu IDC

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska