Do 28,5% wzrósł udział SAP Polska na krajowym rynku oprogramowania wspomagającego zarządzanie wynika z raportu firmy IDC Polska, specjalizującej się w badaniach rynku teleinformatycznego. Polski oddział niemieckiego koncernu wyraźnie zdystansował w sprzedaży systemów ERP drugiego w kolejności Oracle Polska.
Dystans do konkurenta wyniósł ponad dziesięć punktów procentowych, podczas gdy rok wcześniej różnica była o połowę mniejsza. Zdaniem przedstawicieli SAP, wyraźny wzrost jest efektem zwiększonych przychodów ze sprzedaży licencji i utrzymywania oprogramowania, które stanowią 75% obrotów SAP Polska. - W 2003 r. rynek ERP odnotował ponad 10-proc. wzrost pomimo ograniczonych inwestycji dużych firm w systemy IT. Do wzrostu przyczynia się coraz większe zainteresowanie firm z sektora MŚP zaawansowanymi rozwiązaniami wspierania zarządzania. Chociaż duże i bardzo duże przedsiębiorstwa wciąż determinują obraz rynku ERP w Polsce, badania IDC wskazują na coraz większą rolę średnich firm zatrudniających od 100 do 500 pracowników- podkreśla Andrzej Jarosz, dyrektor polskiego oddziału IDC.
Zdaniem IDC, mimo że rynek IT w Europie Centralnej jest stosunkowo niewielki, charakteryzuje się dużą dynamiką wzrostu. Pozytywny wpływ na jego wzrost będzie miało zwłaszcza przystąpienie nowych krajów do Unii Europejskiej. Zdaniem firmy analitycznej, informatyka w nowych krajach członkowskich będzie rozwijała się dwukrotnie szybciej niż w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Największy wzrost oczekiwany jest w sektorze publicznym, a jeśli chodzi o technologie, to największej dynamiki wzrostu należy spodziewać się m.in. w oprogramowaniu, czyli także systemach ERP.
W 2003 r. wielkość rynku ERP w Europie Centralnej oszacowano na 305 mln USD, o ponad 50 mln USD więcej niż rok wcześniej. Zdecydowanie widać jednak różnicę w rocznym tempie wzrostu rynku ERP w poszczególnych krajach naszego regionu. Polska jest pod tym względem na samym końcu (11-proc. wzrost).Należy jednak pamiętać, że krajowy rynek jest bardziej nasycony w tego typu systemy niż np. rynek chorwacki czy rumuński, który wzrósł odpowiednio o 60 i 95%. Natomiast w pozostałych krajach Trójkąta Wyszehradzkiego dynamika ta była zbliżona do polskiej (Czechy 12%, Węgry 15%).
Podobnie jak w Polsce, prym na rynku ERP w Europie Centralnej wiedzie SAP z 37,7-proc. udziałem. Na drugim miejscu znajduje się Oracle (9,8%), a na trzecim Microsoft (5,2%). Mimo że w Polsce liderzy są tacy sami (SAP i Oracle), ich udział w rynku jest o około dziesięciu punktów procentowych niższy niż na całym rynku Europy Centralnej. Prawdopodobnie różnice te będą się pogłębiać na korzyść SAP, który chce dojść do poziomu 40% w ciągu najbliższych trzech lat. Mocną pozycję na rynku ERP w Polsce mają także firmy IFS (8,8%), QAD (5%) i BPSC (3,6%).