Analizując pierwsze miesiące roku, wyraźnie można było zaobserwować rosnące zainteresowanie rozwiązaniami, które zapewniały całościowe wdrożenie systemu ERP, a jego koszt nie przekraczał 100 tys. złotych. Jednocześnie można było obserwować pewne nasycenie rynku w obszarze największych systemów informatycznych, ponieważ duże korporacje dokonały odpowiednio wcześniej niezbędnych inwestycji.
Niski stopień informatyzacji sprawia, że w porównaniu ze "starymi" członkami Unii Europejskiej, w strukturze polskiego rynku IT, w dalszym ciągu dominuje sprzęt informatyczny. Od jakiegoś czasu można jednak zaobserwować duży wzrost w segmencie usług IT, co świadczy o dojrzewaniu rynku i wzroście potrzeb odbiorców.
Dojrzewanie rynku wiąże się ze wzrostem wymagań odbiorców względem dostawców systemów informatycznych. Dostarczenie standardowego, stabilnego oprogramowania i sprawne jego wdrożenie przestaje być wystarczające. Aby rozwiązanie ERP mogło być skutecznie wykorzystywane przez użytkownika i wspomagało go w konkurowaniu na rynku, niezbędna jest dogłębna znajomość procesów biznesowych odbiorcy przez producenta ERP, który musi posiadać odpowiednie kompetencje konsultingowe i zdolność do sprawnego zmodyfikowania standardowej wersji systemu na potrzeby klienta. Zapewnić mogą to tylko najwięksi polscy dostawcy obecni na rynku oraz producenci międzynarodowi, którzy są jednak mniej elastyczni od producentów lokalnych.
Rosnące zapotrzebowanie klientów na usługi i doradztwo, związane z procesami biznesowymi i systemami, wymusza na producentach ERP posiadanie odpowiednich zasobów do spełnienie wszystkich potrzeb klienta. Wynikiem tego jest zmniejszenie udziału w rynku małych, lokalnych dostawców, oferujących oprogramowanie dla przedsiębiorstw. Tylko firmy o odpowiednim potencjale są w stanie zapewnić kompleksowe usługi. Oczywiste jest również to, że dostawcy ERP nie będą w stanie sami zapewnić wszystkich rozwiązań w zakresie każdego szczególnego procesu klienta. Pojawi się więc szansa dla dostawców niszowych, którzy na zasadach partnerskich tworzą ofertę uzupełniającą, integrując swoje oprogramowanie z systemami ERP innych producentów.
Na pewno na rozwój rynku ERP w Polsce będzie miała wpływ oczekiwana poprawa kondycji finansowej polskich przedsiębiorstw (obserwowana już w największych firmach), przekładająca się na wzrost inwestycji w IT. Z kolei w segmencie średnich przedsiębiorstw efekt ten dodatkowo powinien być nasilony przez wykorzystanie funduszy Phare i funduszy strukturalnych UE w finansowaniu inwestycji informatycznych.