Piractwo kwitnie

Prawie 4 mln euro kar zapłaciły w 2004 r. firmy z regionu EMEA z tytułu naruszeń praw do oprogramowania, wynika z danych Business Software Alliance (BSA). To o 10% więcej niż rok wcześniej.

Publikacja: 25.03.2005 08:33

Business Software Alliance opublikowało raport dotyczący podejmowanych działań prawnych wobec firm używających nielegalnego oprogramowania w 2004 r. w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

Nielegalni użytkownicy

Z materiału wynika, że najwięcej tego typu przestępstw popełniają małe i średnie firmy z sektorów związanych z twórczością, nowymi technologiami oraz zaawansowanych usług świadczonych w znacznym stopniu przy zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania. Wysokość odszkodowań, ustalanych na podstawie stopnia naruszenia prawa i wartości nielegalnego oprogramowania, wahała się od 10 tys. do prawie 300 tys. euro - ta ostatnia kwota została zasądzona od firmy architektonicznej.

W 2004 r. sądy lub inne organy wydały w regionie EMEA nakazy 1,37 tys. przeszukań w firmach podejrzanych o używanie nielegalnego oprogramowania, a w dalszych 1,2 tys. przypadkach BSA zainicjowało postępowania sądowe przeciwko firmom, które dopuściły się naruszeń praw autorskich. - Działania podejmowane przez organy ścigania są konieczne, by powstrzymać firmy od używania nielegalnego oprogramowania - uważa Beth Scott, wiceprezes BSA. - Przy skali piractwa sięgającej 41% i ogromnych stratach ponoszonych przez krajowych i międzynarodowych producentów oprogramowania, które wynoszą około 9,5 mld euro, działania te dowodzą, że branża oprogramowania postanowiła poważnie zająć się ochroną własności intelektualnej, a firmy, które łamią prawo autorskie, prędzej czy później, poniosą za to odpowiedzialność - dodała.

BSA edukuje

Każdego roku BSA inwestuje znaczne środki w szeroko zakrojone kampanie edukacyjno-informacyjne skierowane do firm, mające na celu wzrost świadomości w zakresie praw własności intelektualnej.

Stronę internetową BSA, na której można znaleźć bezpłatne narzędzia do zarządzania oprogramowaniem, odwiedziło w 2004 r. ponad 1,4 mln użytkowników. Z zasobów udostępnianych na stronach internetowych organizacji, takich jak "Podręcznik zarządzania oprogramowaniem" (Guide to Software Management), "Poradnik licencyjny" (Licensing Guide) czy z wyszukiwarki firm świadczących usługi zarządzania oprogramowaniem (Asset Management Providers search tool) skorzystały tysiące firm z całego regionu. Zasoby te ułatwiają wprowadzenie efektywnego zarządzania oprogramowaniem i weryfikowanie legalności używanych programów.

BSA liczy, że podejmowane działania edukacyjne skierowane do firm będą nadal wspierane przez rządy państw regionu EMEA. Organizacja będzie także domagać się bardziej efektywnej ochrony praw autorskich w 2005 r. Rządy państw Unii Europejskiej są do tego zobowiązane Dyrektywą UE w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej (Enforcement Directive) przyjętą w kwietniu 2004 r. w celu zmniejszenia piractwa intelektualnego. - Działania policji, kampanie edukacyjne i skuteczne prawo, powodując zmniejszenie skali piractwa intelektualnego, może przynieść wymierne korzyści w postaci 250 tys. nowych miejsc pracy oraz ponad 18 mld euro dodatkowych wpływów z podatków - podsumowała Beth Scott.

Antypirackie BSA

Business Software Alliance (www.bsa.org) to jedna z najbardziej znanych na świecie organizacji zajmujących się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. BSA reprezentuje interesy producentów oprogramowania komputerowego oraz ich partnerów produkujących sprzęt komputerowy. Członkami organizacji są m.in.: Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Borland, CNC Software/Mastercam, Internet Security Systems, Macromedia, Microsoft, Network Associates, SolidWorks, Sybase, Symantec, UGS i VERITAS Software.

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska