Banki doceniły systemy ERP

Standardowe aplikacje ERP są coraz częściej wykorzystywane w bankach, wynika z ostatniego raportu European Business School (EBS). Zdaniem autorów w ciągu kilku najbliższych lat liczba banków stosująca tego typu technologie wzrośnie do 60%.

Publikacja: 25.03.2005 08:32

Z badań wynika, że już teraz około 50% spośród 100 ankietowanych banków wykorzystuje standardowe pakiety oprogramowania ERP, a kolejne 14% rozważa zakup tej klasy rozwiązań. Jeszcze pięć lat temu systemy wspomagające zarządzanie stanowiły mniej niż 40% oprogramowania wykorzystywanego w bankach. Zakłada się, że w ciągu kilku następnych lat liczba ta wzrośnie do 60%.

Efektywność i przejrzystość

Przyczyn wzrostu zainteresowania systemami ERP przez instytucje finansowe jest kilka. Dwie najczęściej wymieniane przez respondentów to maksymalizacja efektywności procesów biznesowych oraz zapewnienie większej przejrzystości i jakości informacji.

Przy wyborze systemu ERP kluczowe znaczenie ma możliwość integracji ERP z innymi rozwiązaniami IT. Blisko 60% badanych banków preferuje wykorzystywanie rozwiązań informatycznych pochodzących od kilku dostawców. Możliwość integracji systemów ma również kluczowe znaczenie dla banków, które podlegają fuzjom i przejęciom, ponieważ w takim przypadku konieczna jest integracja danych pochodzących z różnych środowisk IT. System ERP musi także skutecznie wspomagać procesy zarządzania, integrować dane oraz umożliwiać szybki dostęp do kluczowych informacji.

Elastyczna architektura

Dotychczas banki korzystały z opracowanych we własnym zakresie systemów informatycznych, które skupiały się na obsłudze procesów administracyjnych i bankowych. Obecnie jednak banki coraz częściej muszą szybko reagować na zwiększającą się konkurencyjność rynku, zmniejszające się marże, nowe wymagania prawne i ustawodawcze oraz fuzje i przejęcia. W realizacji tych procesów niezwykle pomocne okazują się systemy ERP. Presja konkurencji zmusza banki do koncentracji na integracji systemów IT, tak aby w każdej chwili możliwe było wykorzystanie istniejących aktywów trwałych w zakresie IT lub przeprowadzenie procesów fuzji czy przejęcia. Przekształcanie systemów informatycznych w elastyczną architekturę zorientowaną na usługi, wspierającą integrację, sprawi, że standardowe oprogramowanie ERP stanie się coraz bardziej atrakcyjne dla banków.

Koszty nie są najważniejsze

- Nasze badanie jest obecnie najbardziej wnikliwą analizą wykorzystania systemów ERP w międzynarodowym sektorze bankowym - mówi profesor doktor Dirk Schiereck, z Katedry Bankowości i Finansów w European Business School. Banki poszukują rozwiązań, które są łatwe w obsłudze, stwarzają nowe możliwości rozwoju biznesowego, pozwalają na reorganizację i integrację środowiska informatycznego. Są to najważniejsze elementy, które wpływają na decyzję o zakupie systemów ERP, mają one - co zaskakuje - dużo większe znaczenie niż czynnik kosztowy. To jeszcze raz pokazuje, iż banki są w pełni świadome strategicznej, długoterminowej wartości planowania zasobów organizacji.

Na podstawie badania "ERP w bankowości" przeprowadzonego przez European Business School Katedry: Bankowości i Finansów oraz Systemów Informatycznych.

Czym jest ERP?

W największym skrócie ERP (Enterprise Resource Planning - Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) to system informatyczny mający znacznie zwiększyć kontrolę firmy nad przepływem informacji o różnych elementach jej działalności. System ma za zadanie nie tylko pomóc w aktywnym korzystaniu z dostępnych wewnątrz organizacji informacji, ale także optymalizować ich przepływ, pomijać zbędne ogniwa. ERP to zintegrowany system zarządzania wywodzący się ze starszej metodologii systemów klasy MRP oraz MRP II. Pierwotnie takie systemy nazywano Planowaniem Zasobów Finansowych, jednak został on znacznie rozszerzony przez dodawanie kolejnych modułów. Dziś ERP to w zasadzie system MRPII rozszerzony o elementy służące kontroli rachunkowości zarządczej, cash-flow i rachunku kosztów.

ERP został stworzony głównie z myślą o przedsiębiorstwach produkcyjnych, bo obejmuje również całość procesów produkcji i dystrybucji. Taki system pozwala np. na śledzenie w czasie rzeczywistym pracy firmy. ERP obejmuje kilka głównych obszarów, wśród których znajdują się: produkcja (w tym tworzenie budżetu dla każdego procesu), zakupy (łącząc aplikacje kontrolujące np. magazyny), zapasy, dostawcy, klienci, sprzedaż, projekty, płace i kadry, środki trwałe, finanse.

To jednak tylko narzędzie, które pozwala wykorzystywać wiele innych aplikacji do gromadzenia wiedzy niezbędnej podczas podejmowania decyzji. Dlatego tak trudne jest wdrożenie takich systemów, które często zajmują kilkanaście miesięcy. ERP może z kolei być częścią składową większego systemu - np. zarządzania łańcuchem dostaw, a współpracować może np. z systemami klasy CRM czy ECR.

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska