Wstąpienie do UE stworzy w polskim sektorze publicznym wiele nowych możliwości dla inwestycji. Niezbędna jest dalsza rozbudowa szeroko pojętej infrastruktury, w czym zawierają się inwestycje w sieci teleinformatyczne, a także rejestry państwowe, drogi czy linie kolejowe. Wszystkie te projekty to duże przedsięwzięcia, którymi trzeba będzie zarządzać - oczywiście przy pomocy zaawansowanych narzędzi informatycznych.
Z pewnością duże inwestycje w informatykę poczynią również firmy z branż, takich jak usługi finansowe czy telekomunikacja. W pierwszej z nich obserwujemy wzrost zainteresowania centralnym zarządzaniem finansami, telekomunikacja z kolei będzie potrzebować unowocześnienia systemów w związku z planowanym wdrażaniem infrastruktury trzeciej generacji UMTS.
Skoro pojawił się wątek akcesji Polski do UE, proszę powiedzieć, jakie znaczenie ma to wydarzenie dla branży IT? Czy wpłynie na wyniki finansowe spółek informatycznych?
Przystąpienie do UE znacznie podniosło poprzeczkę dla przedsiębiorców. Obawa przed zwiększoną konkurencją i chęć dotrzymania kroku najlepszym stały się poważnym bodźcem do rozwoju, a tym samym do inwestowania w rozwiązania informatyczne. Dotyczy to szczególnie branży finansowej, firm produkcyjnych, czy przetwórczych, gdzie w tym roku spodziewany jest szczególny wzrost konkurencyjności. Fakt wejścia do Unii Europejskiej skutkuje także większą mobilnością biznesu, mniej ograniczanego przez bariery międzynarodowe. Centra usługowe wielu firm będą przenoszone do obszarów, gdzie ich utrzymanie będzie tańsze - w tym także do Polski.
Czy po wejściu naszego kraju do UE polskie spółki mają szanse utrzymać swoje dotychczasowe pozycje?
Na pewno ten fakt zaowocował otwarciem naszego rynku na konkurencję zagraniczną. Uważam jednak, że nie spowoduje to większego zachwiania biznesem polskich producentów działających na rynku IT. Ich przewaga i korzystne cechy oferty nie zmienią się wraz z akcesją - nadal będą skutecznie konkurować przede wszystkim znakomitą znajomością potrzeb klientów w swoich regionach, ale także ceną rozwiązań i dostępnością serwisu. Polskie firmy bronią się także przy pomocy konsolidacji i unowocześniania technologii.