Bezsprzecznie obecnie internet jest najszybciej rozwijającym się medium na świecie. Wiąże się to m.in. z korzystnymi zmianami legislacyjnymi, ułatwiającymi rozwój rynku, a także ze stałym obniżaniem się kosztów instalacji oraz opłat dostępowych, a co za tym idzie, rozwojem dostępu do internetu szerokopasmowego. W 2004 roku dostęp do internetu miało blisko 813 milionów osób na świecie. Liderami internetu w skali globalnej są Szwecja (74% internautów) i Holandia (66%). W Polsce w okresie od grudnia 2003 r. do grudnia 2004 r. przybyło ponad milion nowych internautów. W tej chwili dostęp do internetu ma w naszym kraju 23,5% osób. IAB szacuje, że w 2005 roku zostanie przekroczony kolejny psychologiczny próg liczebności internautów. Prawdopodobnie już w pierwszym półroczu 2005 r. ich liczba może osiągnąć 10 mln.
Kim jest internauta?
Użytkownicy online w Polsce to osoby dobrze wykształcone, o wysokim statusie społecznym i majątkowym. Wykształcenie wyższe ma 16% użytkowników. Ponadto dużą grupę stanowią osoby uczące się, w tym studenci i uczniowie szkół pomaturalnych (22%). W ostatnich latach zmieniała się także proporcja korzystania z sieci przez kobiety i mężczyzn. W połowie 1999 roku wśród internatów było dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet (odpowiednio 65,4 i 34,6%), a obecnie stosunek ten wynosi odpowiednio 55 i 45%
Polski internet w dalszym ciągu pozostaje medium dużych aglomeracji i obszarów o dobrze rozwiniętej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Województwa z największą liczbą internautów to mazowieckie (21%), śląskie (15%), małopolskie (9%), dolnośląskie (8%) i wielkopolskie (8%).
Z raportu IAB wynika, że coraz częstszym miejscem korzystania z internetu staje się dom. Jak pokazują badania prowadzone od 2000 roku przez TNS OBOP, w ciągu ostatnich czterech lat odsetek osób korzystających z sieci w domu podwoił się i wyniósł na koniec 2004 r. 70% Coraz mniejszą grupę stanowią osoby łączące się z siecią z pracy (spadek z 36% do 24% w ciągu 4 lat).