W raporcie E-readiness prezentującym gospodarkę 65 krajów Polska znalazła się na 32. miejscu, co w stosunku do ubiegłorocznej pozycji oznacza skok o cztery miejsca w górę. W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - pierwsze miejsce przypadło Danii, za nią uplasowały się Stany Zjednoczone, przeskakując o cztery pozycje w stosunku do 2004 r. Na trzecim miejscu w tegorocznym rankingu znalazła się Szwecja. Pomimo wejścia USA do ścisłej czołówki w rankingu (2. miejsce) nadal gospodarczo dominuje Europa, zajmując siódmą z dziesięciu pierwszych pozycji. Na czele tego regionu pozostają kraje skandynawskie - oprócz Danii (1. miejsce) i Szwecji (3. miejsce) w pierwszej dziesiątce znalazły się także Finlandia (6. miejsce) i Norwegia (9. miejsce).
Europa Środkowowschodnia
W tej części Europy w rankingu prowadzą Estonia (26. miejsce) i Słowenia (27. miejsce). Zaraz za nimi znajdują się Czechy (29. miejsce), Węgry (30. miejsce), Polska (32. miejsce) oraz Słowacja (34. miejsce), Łotwa (37. miejsce) i Litwa (40. miejsce) - wynika z raportu. Nawet jednak najbardziej rozwinięte kraje tego regionu pozostają daleko w tyle w porównaniu z państwami zachodnioeuropejskich. Główne przyczyny tej sytuacji to ograniczony dostęp do internetu (szczególnie szerokopasmowego), mała liczba gospodarstw domowych dysponujących własnym komputerem oraz niższe niż w Europie Zachodniej umiejętności obsługi komputera i internetu. Integracja z Unią Europejską i przyjęcie norm unijnych w zakresie telekomunikacji przyniosło już wiele pozytywnych zmian, m.in. skłoniło nowe kraje członkowskie do budowy społeczeństwa informacyjnego i znacznych inwestycji w sektorze administracji publicznej.
Główne trendy obserwowane obecnie w tej części Europy to:
l Rozwój w obszarze e-administracji - w naszym regionie zdecydowanie prowadzi Estonia (26. miejsce w rankingu) z wysokim współczynnikiem dostępności do internetu oraz znaczącym inicjatywom w obszarze e-government. Główny to program e-gabinet pozwalający usprawnić proces podejmowania decyzji na najwyższych szczeblach rządowych, a także poprawić efektywność działania estońskiej administracji dzięki wprowadzeniu systemu dokumentacji opartego na stronach www. Podobne inicjatywy, takie jak próby wprowadzenia elektronicznych ceł, możliwości elektronicznego rozliczania się z urzędem podatkowym czy platformy zakupów elektronicznych podejmowane są także w Słowenii, Czechach i w Polsce.