Wręcz przeciwnie, wiele wskazuje na to, iż z roku na rok liczba nowych zagrożeń będzie wzrastać. Nie przeszkodzi temu zapewne wyższy poziom zabezpieczeń stosowanych w komputerach, ani większa świadomość użytkowników odnośnie do dostępnych sposobów zabezpieczania systemów. Lepsza jakość zabezpieczeń wyzwalała w twórcach wirusów, jak dotychczas, jedynie wzmożoną aktywność do ich pokonywania.
Inną przyczyną będzie rosnąca populacja wirusów pisanych z myślą o innych systemach niż Windows, a także o telefonach komórkowych, które już teraz stały się obiektem zainteresowania twórców wirusów. Już w zeszłym roku niektóre modele komórek, działające pod systemem Symbian, mogły być zainfekowane przez wirusy takie, jak Toquimos, Skulls czy Cabir.
Nowym zagrożeniem w dziedzinie wirusów jest phishing, czyli wykradanie danych dostępu do bankowości internetowej podstępem, oraz profesjonalne podejście twórców do pisania wirusów. Klasycznym przykładem phishingu jest Trojan-Spy.HTML.Bankfraud.w, który podszywa się (spoofing) pod Washington Mutual Bank. Wiadomość pochodząca rzekomo z tegoż banku zawiera odsyłacz do fałszywej strony. Odsyłacz ten wykorzystuje lukę Frame Spoof w przeglądarce Internet Explorer. Luka Frame Spoof występuje w przeglądarce Microsoft Internet Explorer w wersji 5.x oraz 6.x. Dane użytkowników (PESEL, NIP, nr rachunku i hasło etc.), wprowadzane do formularza zamieszczonego na fałszywej stronie WWW, trafiają do hakera.
W 2004 r. pojawiło się sześć znaczących rodzin robaków: Bagle, Mydoom, Netsky, Sasser, Korgo oraz Sober. Twórcy trzech z nich (Bagle, Mydoom i Korgo) należą najprawdopodobniej do grupy zajmującej się pisaniem wirusów profesjonalnie, ludzi pracujących często w większych zespołach. W odróżnieniu od innych twórców zagrożeń nie interesuje ich samo wyrządzanie szkód, lecz także czerpanie określonych, najczęściej materialnych korzyści. Działanie wirusów jest silnie powiązane z wysyłaniem spamu, czyli niechcianych maili lub też z wykradaniem informacji dotyczących bankowości internetowej (numery kart kredytowych, dane dostępu do kont).
Najgroźniejsze robaki i trojany oraz sposoby przeciwdziałania: