W raporcie "Dzisiejsze procedury zapewniania jakości - co jeszcze można poprawić?" przedstawiono podejście do problemów zapewniania jakości 305 dyrektorów ds. informatycznych z dużych firm amerykańskich i europejskich. Badanie miało na celu sprawdzenie, jak firmy podchodzą do problemu jakości aplikacji oraz ustalenie, które procedury najbardziej ułatwiają dostarczanie aplikacji wysokiej jakości.
Aż 85% ankietowanych uważa, że jakość aplikacji jest ważna lub bardzo ważna dla efektywnego kształtowania opinii o ich firmach w środowisku biznesowym. Tak duży nacisk na jakość powoduje, że wiele działów informatycznych podejmuje kroki zmierzające do jej poprawy. Z badania wynika, że 63% ankietowanych rozpoczęło takie działania trzy lata temu lub wcześniej, a ponad połowa z nich zainwestowała w narzędzia do testowania jakości w trakcie opracowywania aplikacji.
Mimo że firmy doceniają znaczenie jakości aplikacji i podejmują działania zmierzające do jej poprawy, efekty są wciąż niezadowalające. Tylko 29% z 54% ankietowanych, którzy zainwestowali w narzędzia do testowania, uzyskało istotną poprawę jakości. Na pytanie o najważniejsze obecnie przeszkody w osiąganiu lepszej jakości aplikacji ankietowani na pierwszym miejscu (wśród pięciu możliwych odpowiedzi) umieścili brak standardowych procedur kontroli jakości. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio: brak informatyków przeszkolonych w zakresie procedur zapewniania jakości (QA - quality assurance) oraz brak formalnego procesu kontroli.
- Sama technologia nie gwarantuje jakości. Zasadnicze znaczenie mają efektywne procesy testowania oraz pracownicy o odpowiednich kwalifikacjach. Granice jednostek organizacyjnych i zakresy odpowiedzialności rozmywają się, jeżeli opracowywania aplikacji i zapewniania jakości nie wspomagają wykwalifikowani pracownicy i właściwy proces testowania - powiedziała Margo Visitacion, główny analityk w firmie Forrester Research.
Mimo powszechnej świadomości ryzyka, jakie wiąże się z brakiem sformalizowanych procedur QA, tylko mniej niż połowa ankietowanych podała, że ma formalny plan poprawy jakości aplikacji. Pozostali dyrektorzy ds. informatycznych przyznają, że podejmują działania zmierzające do poprawy jakości aplikacji bez formalnego planu i monitorowania jakości lub że nie uważają jakości aplikacji za ważny problem. Z 32% respondentów, którzy osiągnęli znaczną poprawę jakości aplikacji, 64% stale stosuje sformalizowane metody zapewniania jakości. 45% ze 117 respondentów, którzy konsekwentnie stosują metody sformalizowane, uzyskało znaczną poprawę jakości aplikacji. Ponadto 52% ze 129 respondentów, którzy konsekwentnie stosują metody sformalizowane, podało, że pozwalają one bardzo skutecznie eliminować wady przed wdrożeniem. Mimo oczywistych korzyści ze stosowania sformalizowanych procedur QA, tylko mniej niż połowa ankietowanych dyrektorów podała, że ma formalny plan poprawy jakości aplikacji.