Biuro do wynajęcia

Czy mała firma musi mieć komputer, ksero, faks i telefon? Nikt sobie bez tego nie wyobraża działalności. Ale jednak - to możliwe.

Publikacja: 24.06.2005 08:51

Polskie prawo co prawda nie dopuszcza możliwości, aby firma nie posiadała siedziby, ale tak naprawdę - może się mieścić w plecaku. Informatykowi do pracy wystarczy laptop, ale co z bardziej tradycyjną działalnością?

Program do wypożyczenia

Okazuje się, że dziś przedsiębiorca nie musi się martwić tym, iż nie ma biura. Co prawda, dopiero w dwóch miastach, ale już działają w Polsce punkty usług dla biznesu sieci MBE - Mail Boxes Etc. To jedno z wielu znanych na świecie przedsiębiorstw, które swoim klientom "wypożyczają" całą infrastrukturę potrzebną do prowadzenia działalności. Przedsiębiorca może zlecić firmie usługi związane z poligrafią, przesyłkami kurierskimi i zarządzaniem korespondencją, ale co ważniejsze - może na miejscu skorzystać z komputera, faksu i telefonu.

Według planów jeden punkt ma wystarczyć do obsługi 1,5 tysiąca małych firm działających w lokalnym otoczeniu. Takie firmy mogą oczywiście korzystać z usług tradycyjnych, ale również - zlecać np. mailing reklamowy. Różnica w porównaniu z firmami wyspecjalizowanymi w takiej działalności polega na tym, że MBE nastawia się na małe firmy. Mogą one korzystać z dostępu do poczty elektronicznej, ale także - wyspecjalizowanego oprogramowania biurowego. Takiej możliwości nie dają kawiarenki internetowe, a zakup oryginalnego oprogramowania to dla małej firmy zbyt duży koszt.

Drukuj na odległość

Podobne usługi stają się coraz bardziej popularne. W Polsce działa m.in. sieć Cartridge World oferująca napełnianie tonerów i regenerację drukarek dla firm oraz sieć terminali drukarskich Print Terminal. Ta ostatnia umożliwia profesjonalny, wielkonakładowy i wielkopowierzchniowy druk niemal każdego rodzaju. Materiał do druku wystarczy wysłać pocztą elektroniczną...

Eksperci zapowiadają, że wkrótce równie popularne staną się usługi elektronicznego rozliczania małych firm - zwłaszcza po wprowadzeniu e-fakturowania i zapowiadanej od lat możliwości elektronicznego rozliczania się z fiskusem. Przedsmak tych możliwości daje program Płatnik ZUS-u, który stwarza możliwości składania comiesięcznych deklaracji przez internet.

Internetowe centra rozliczeniowe już zresztą w Polsce działają, ale ich usługi są jeszcze zbyt drogie dla małych firm. Większość z nich oferuje potężną moc obliczeniową swoich serwerów sieciom handlowym, prowadzącym rozliczenia w czasie rzeczywistym. Popularne stają się także elektroniczne usługi archiwizacyjne. Firma nie musi już kupować własnych macierzy dyskowych czy rozbudowywać archiwów dla dokumentów papierowych. W obydwu przypadkach można wynająć fachowców. Możliwa jest także konwersja dokumentów papierowych na wersję elektroniczną. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dokumentów, które zgodnie z prawem muszą być przechowywane przez dłuższy czas, a z powodu wad druku - np. blakną.

Gdy zabraknie pamięciJeszcze inną usługą są dyski internetowe - to możliwość przechowywania danych w... internecie. Proponują ją głównie zagraniczne portale (nawet do 100 GB pamięci). Nie rozpowszechniła się jeszcze usługa outsourcingu programów. Według jej zasad, posiadacz komputera może korzystać z najbardziej nawet wymyślnego oprogramowania, nie będąc jego właścicielem. Przez internet może pracować na programach księgowych typu AutoCad czy do edycji grafiki, płacąc jedynie ryczałt za czas korzystania z usługi. Oczywiście, wyniki pracy może zachować. - To dobra oferta dla firm, które muszą korzystać z pewnego rodzaju oprogramowania, ale robią to rzadko. Po co kupować oprogramowanie, którego koszt sięga kilkunastu tysięcy dolarów, jeśli można korzystać z jego najnowszej wersji, płacąc zaledwie kilka? - tłumaczy Henry Kurtz, prezentujący podobne usługi na polskich targach Infosystem. Jego zdaniem, internetowe usługi dla firm będą się co roku wzbogacać o nowe elementy. - Jeśli możliwe są aukcje internetowe, to w sieci będzie można organizować całe działy zakupów firm. Właściwie będzie tam można przenieść również księgowość, usługi reklamowe czy marketingowe, konsulting. Dla małych firm to szansa na korzystanie z tanich usług na dobrym poziomie - podkreśla.

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska