Zamieszanie wokół e-learningu

Taniej, szybciej, nowocześniej. Czy lepiej? Jak wykorzystywać nowoczesne techniki informatyczne w szkoleniu pracowników?

Publikacja: 24.06.2005 08:57

E-learning, czyli nowoczesna forma edukacji oparta na technologiach teleinformatycznych, staje się już stałym elementem procesu szkolenia pracowników. Jej podstawowe zastosowanie to organizacja i prowadzenie nauczania na odległość za pośrednictwem komputera, zarządzanie tym procesem, tworzenie interaktywnych i multimedialnych materiałów szkoleniowych oraz gromadzenie ich w elektroniczne bazy wiedzy.

Rodzaje e-szkoleń

Szkolenia są najczęściej dzielone na tzw. miękkie, czyli rozwijające umiejętności interpersonalne (obsługa klienta, prowadzenie negocjacji), oraz "twarde", czyli dotyczące konkretnych kompetencji zawodowych, takich jak wiedza o produkcie czy rachunkowość. Ważnymi grupami są tzw. szkolenia systemowe - najczęściej interaktywne, wykorzystujące symulacje do nauki pracy z systemami informatycznymi, i branżowe - powiązane ze specyfiką określonego sektora.

Jednym z ciekawszych zastosowań e-learningu jest np. symulacja działania systemów informatycznych, tworzona na platformach działających online, która jest wykorzystywana w szkoleniu pracowników z obsługi aplikacji.

E-learning czy szkolenia

tradycyjne

W sporze między zwolennikami e-learningu oraz tradycyjnych form szkoleń panuje kompromis. Korzystanie z rozwiązań e-learningowych ma znakomitą przewagę nad metodami tradycyjnymi: wykorzystuje symulacje elektroniczne, nowe formy komunikacji, materiały audiowizualne, umożliwia grupową pracę i wreszcie pozwala w znacznym stopniu ograniczyć koszty szkolenia.

Z drugiej strony, trudno nie docenić zalet metod tradycyjnego kształcenia, zajęć stacjonarnych i bezpośredniego kontaktu z wykładowcą. Wydaje się, że przy podnoszeniu poziomu wiedzy będziemy mieć do czynienia zarówno z błyskawicznym rozwojem technologii, jak i upowszechnieniem się modelu tzw. szkoleń mieszanych.

E-learning sam w sobie, jako nowoczesna forma szkoleń, przeważnie nie jest wystarczający dla zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa. Możemy przeszkolić pracowników w zakresie tzw. twardych lub miękkich umiejętności, ale to pozwala jedynie dorównać standardom funkcjonowania na rynku. O przewadze konkurencyjnej firmy decyduje poziom zarządzania wiedzą i dobrze zdefiniowany proces szkoleniowy, a nie forma stosowanych metod.

Strategiczne planowanie

E-learning, w rozumieniu nowoczesnego zarządzania, nie jest jednak tylko nowoczesną formą prowadzenia szkoleń, ale narzędziem wspierającym proces tworzenia i realizacji strategii rozwoju kapitału ludzkiego w organizacji. Pozwala na kontrolowanie poziomu wiedzy i wykrywanie kompetencyjnych braków personelu, wreszcie na wyrównywanie poziomu nauczania i certyfikacje pracowników.

Szczególnym aspektem jest zastosowanie e-learningu w firmach, których przewaga jest zbudowana na wiedzy. Gromadzenie i zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwie w oparciu o platformy e-learningowe jest realnym elementem konkurencyjnej przewagi.

Autor to dyrektor ds. rozwoju

Matrix.pl

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska