E-learning, czyli nowoczesna forma edukacji oparta na technologiach teleinformatycznych, staje się już stałym elementem procesu szkolenia pracowników. Jej podstawowe zastosowanie to organizacja i prowadzenie nauczania na odległość za pośrednictwem komputera, zarządzanie tym procesem, tworzenie interaktywnych i multimedialnych materiałów szkoleniowych oraz gromadzenie ich w elektroniczne bazy wiedzy.
Rodzaje e-szkoleń
Szkolenia są najczęściej dzielone na tzw. miękkie, czyli rozwijające umiejętności interpersonalne (obsługa klienta, prowadzenie negocjacji), oraz "twarde", czyli dotyczące konkretnych kompetencji zawodowych, takich jak wiedza o produkcie czy rachunkowość. Ważnymi grupami są tzw. szkolenia systemowe - najczęściej interaktywne, wykorzystujące symulacje do nauki pracy z systemami informatycznymi, i branżowe - powiązane ze specyfiką określonego sektora.
Jednym z ciekawszych zastosowań e-learningu jest np. symulacja działania systemów informatycznych, tworzona na platformach działających online, która jest wykorzystywana w szkoleniu pracowników z obsługi aplikacji.
E-learning czy szkolenia