Wystarczy stałe i w miarę szybkie łącze do komunikacji z internetem, komputer, oprogramowanie i słuchawki z mikrofonem. To podstawowe wyposażenie fana internetowych pogaduszek. Choć nie zawsze musi to tak wyglądać. Tak naprawdę komputer nie jest potrzebny. W sklepach można kupić telefony IP, które można bezpośrednio podłączać do sieci. Są co prawda dużo droższe od tradycyjnych aparatów o zbliżonych funkcjach, ale ten koszt może się bardzo szybko zwrócić. Innym rozwiązaniem są urządzenia przejściowe, które z jednej strony podłączają internet - z drugiej tradycyjne telefony. I można rozmawiać w sieci.
Pogaduszki w sieci
Telefonia internetowa wykorzystuje do prowadzenia rozmów, jak sama nazwa mówi, światową sieć. Teoretycznie klient korzystający z dostępu do internetu, oferowanego przez Telekomunikację Polską czy Netię, może rozmawiać, nie płacąc tym operatorom za telefon, a jedynie za dostęp do sieci.
Podstawowym ograniczeniem jest przepustowość łącza. Rozmowy internetowe dla użytkowników korzystających z tzw. dostępu wdzwanianego - czyli tradycyjnych modemów, każdorazowo wybierających odpowiedni numer operatora - raczej nie zadowolą wybrednego użytkownika. O ile w ogóle dojdą do skutku. Takie łącza są wolne, a same rozmowy mogą okazać się nieopłacalne. Klient będzie musiał bowiem zapłacić wygórowaną stawkę za "wdzwonienie" i osobno - za rozmowę za pośrednictwem internetu. Lepiej jest w przypadku rozmówców ze stałym dostępem do sieci. W praktyce 128 kb na sekundę to wystarczająca szybkość do prowadzenia normalnej rozmowy. Operatorzy mówią o 56 kb/s, ale ta szybkość nie zadowoli nikogo. Im szybsze łącze - tym lepiej. Bo oznacza to, że oprócz prowadzenia rozmowy można jednocześnie np. przeglądać strony w internecie bez pogorszenia jakości połączenia.
Telefonia internetowa korzysta z możliwości przesyłania dźwięku w postaci cyfrowej, po dzierżawionych - i w gruncie rzeczy telekomunikacyjnych - łączach. Użytkownicy tego samego systemu czy programu mogą rozmawiać ze sobą za darmo. Płacić trzeba, gdy z internetu chcemy się dodzwonić na telefon stacjonarny czy komórkowy. Ale za to te koszty są zdecydowanie niższe od rachunków za tradycyjne rozmowy. W Polsce większość operatorów telefonii komórkowej oferuje rozmowy międzymiastowe w cenie lokalnych. Ba, nawet rozmowy międzynarodowe - do niektórych krajów - mogą mieć taką cenę. A z pewnością jest ona zdecydowanie niższa od tej, którą trzeba zapłacić przy tradycyjnym połączeniu. Warunkiem dodzwonienia się w wybrane miejsce jest istnienie w jego strefie tzw. przyłącza, czyli pomostu łączącego internet z tradycyjną linią telefoniczną.