Mobilna Polska

Nie ma sektora gospodarki, który nie próbuje zwiększyć swojej efektywności przez wykorzystanie technologii informatycznych. Ten ciężar przesunął się jednak z inwestycji w sprzęt informatyczny do inwestycji w oprogramowanie.

Publikacja: 21.10.2005 08:58

Nie ma już ograniczeń sprzętowych - możliwości technologiczne dzisiejszych komputerów nie są już nawet wykorzystywane w pełnej mocy, za to oprogramowanie nie nadąża za możliwościami coraz szybszych procesorów i układów scalonych. Jak twierdzą eksperci, przyszłość informatyki jest związana z oprogramowaniem, a wzrost branży informatycznej - przede wszystkim.

- Główne kierunki rozwoju sektora oprogramowania, które przekładają się na innowacyjność, to dzisiaj praca pod potrzeby klienta, jego zadowolenie i satysfakcję oraz kreowanie niszowych rozwiązań, uniwersalność i współpraca z coraz większym otoczeniem informatycznym przez otwartość standardów. Sektor będzie rozwijał się również dzięki daleko idącej informatyzacji procesów biznesowych i podejściu na rozwiązywanie konkretnych potrzeb odbiorcy, przenikanie i konwergencję różnych technologii - twierdzi Arkadiusz Skuza, dyrektor DVC Partners. Jego zdaniem, innowacyjne technologie są jednak w stanie zaistnieć komercyjnie tylko na wielkich rynkach, które mogą je finansować.

W Polsce bezpośrednie inwestycje w spółki tworzące innowacyjne oprogramowanie są obarczone dużym ryzykiem końcowej komercjalizacji. Często jest tak, że mimo powstania ciekawego rozwiązania na skalę globalną, nie ma popytu na nie na rynkach lokalnych, a operacje eksportowe wymagają dużego doświadczenia i kapitału. W Polsce inwestycje w innowacyjne oprogramowanie jest obecnie atrakcyjne przede wszystkim dla rynków młodych i dynamicznie rozwijających się na skalę globalną (mobile, IT security, business inteligence).

- Bardzo dobrym przykładem jest branża mobilna: Europa Środkowowschodnia (w tym Polska jako największy kraj w regionie) ma szanse walki konkurencyjnej w zakresie oprogramowania mobilnego z kilku powodów - mówi Andrzej Jasieniecki z MCI Management, który zaznacza, że polski rynek telefonii komórkowej wystartował niemal równocześnie z Europą Zachodnią i nadal ma duży potencjał wzrostu (zarówno pod kątem penetracji, jak również wzrostu udziału usług dodanych). Zdaniem Andrzeja Jasienieckiego, na rynek wpływać będą możliwości technologiczne sprzętu i rozwiązań 3G, które będą kreować nowe rynki, a dobrym prognostykiem jest zainteresowanie klientów mobilnymi nowinkami technologicznymi.

Wszystko to stwarza szanse powstania w Polsce innowacyjnych technologii mobilnych, które będą konkurencyjne na globalnym rynku.

- Kolejnym mocnym argumentem, który przemawia za inwestycjami w mobilne technologie, jest fakt następującej konwergencji internetu i mobile. Uważamy, że następna hossa technologiczna na świecie będzie związana właśnie z przeniesieniem funkcjonalności internetu do urządzeń mobilnych. Problemy technologii, przepustowości i transmisji oraz nawet kosztów są praktycznie w tej chwili rozwiązane. UMTS, WiMAX to technologie jutra, na których skorzysta przede wszystkim branża internetowa - twierdzi Andrzej Jasieniecki.

- Rynek nowych technologii w Polsce cierpi na podstawową barierę - rynek lokalny jest za płytki, aby doprowadzić do ich komercjalizacji. Jednym słowem: kwestia popytu na innowacyjne rozwiązania jest krytyczna. Powstają ciekawe rozwiązania i prototypy, które - niestety - często nie są w stanie zaistnieć na rynku lokalnym, bez wsparcia kapitałowego ze strony dużych organizacji biznesowych lub inwestorów globalnych. Wyjątkiem z reguły są technologie mobilne - już teraz w Polsce działa ponad 100 małych i średnich firm, które zajmują się z powodzeniem developmentem innowacyjnych rozwiązań mobilnych. Niektóre z nich już zdobyły pierwsze znaczące sukcesy w eksporcie swoich rozwiązań za granicą - mówi Arkadiusz Skuza.Gdzie eksperci widzą największe szanse na sukces nowych technologii? Według nich, polskie firmy mogą szukać swoich szans w niszowym softwarze i aplikacjach, usługach konsultingowych, rozwiązaniach i usługach z zakresu bezpieczeństwa informatycznego oraz z business inteligence. Ciekawe mogą się również okazać rozwiązania związane z komunikacją internetową, cyfrową dystrybucją, aplikacjami wspomagającymi ecommerce b2b, search engine dla ecommerce, mobilne aplikacje biznesowe, mobilne aplikacje konsumenckie, WiMAX i 3G aplikacje biznesowe i konsumenckie.

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska