Nie ma już ograniczeń sprzętowych - możliwości technologiczne dzisiejszych komputerów nie są już nawet wykorzystywane w pełnej mocy, za to oprogramowanie nie nadąża za możliwościami coraz szybszych procesorów i układów scalonych. Jak twierdzą eksperci, przyszłość informatyki jest związana z oprogramowaniem, a wzrost branży informatycznej - przede wszystkim.
- Główne kierunki rozwoju sektora oprogramowania, które przekładają się na innowacyjność, to dzisiaj praca pod potrzeby klienta, jego zadowolenie i satysfakcję oraz kreowanie niszowych rozwiązań, uniwersalność i współpraca z coraz większym otoczeniem informatycznym przez otwartość standardów. Sektor będzie rozwijał się również dzięki daleko idącej informatyzacji procesów biznesowych i podejściu na rozwiązywanie konkretnych potrzeb odbiorcy, przenikanie i konwergencję różnych technologii - twierdzi Arkadiusz Skuza, dyrektor DVC Partners. Jego zdaniem, innowacyjne technologie są jednak w stanie zaistnieć komercyjnie tylko na wielkich rynkach, które mogą je finansować.
W Polsce bezpośrednie inwestycje w spółki tworzące innowacyjne oprogramowanie są obarczone dużym ryzykiem końcowej komercjalizacji. Często jest tak, że mimo powstania ciekawego rozwiązania na skalę globalną, nie ma popytu na nie na rynkach lokalnych, a operacje eksportowe wymagają dużego doświadczenia i kapitału. W Polsce inwestycje w innowacyjne oprogramowanie jest obecnie atrakcyjne przede wszystkim dla rynków młodych i dynamicznie rozwijających się na skalę globalną (mobile, IT security, business inteligence).
- Bardzo dobrym przykładem jest branża mobilna: Europa Środkowowschodnia (w tym Polska jako największy kraj w regionie) ma szanse walki konkurencyjnej w zakresie oprogramowania mobilnego z kilku powodów - mówi Andrzej Jasieniecki z MCI Management, który zaznacza, że polski rynek telefonii komórkowej wystartował niemal równocześnie z Europą Zachodnią i nadal ma duży potencjał wzrostu (zarówno pod kątem penetracji, jak również wzrostu udziału usług dodanych). Zdaniem Andrzeja Jasienieckiego, na rynek wpływać będą możliwości technologiczne sprzętu i rozwiązań 3G, które będą kreować nowe rynki, a dobrym prognostykiem jest zainteresowanie klientów mobilnymi nowinkami technologicznymi.
Wszystko to stwarza szanse powstania w Polsce innowacyjnych technologii mobilnych, które będą konkurencyjne na globalnym rynku.