Od czwartku, 24 listopada, internauci mogą rejestrować domeny (adresy) internetowe o nowych rozszerzeniach, takich jak.company czy.airport. Katalog, przygotowany przez firmę Unified Root, liczy ponad 2500 pozycji.

Do tej pory nazwy domenowe (czyli część adresu internetowego występująca po "kropce" - tzw. TLD, w odróżnieniu od części przed "kropką" - SLD) musiały ograniczać się do typowych przyrostków znaczeniowych: .com, .net, .org, czy też symboli krajowych: .pl, .uk, lub .fr. Taka struktura była często krytykowana, bo utrudniała znalezienie danego adresu. Zmuszała również firmy do utrzymywania i zarządzania adresami sieciowymi pod kilkoma nazwami TLD - takimi jak .com, .net, czy też .pl.

Za rozwiązanie tej sprawy zabrała się firma Unified Root. Stworzyła nowy i uproszczony system generowania adresów stron internetowych, który umożliwia rejestrację bardziej logicznych, łatwiejszych do zapamiętania oraz prostych do zlokalizowania internetowych nazw domenowych. Dzięki temu nawigacja w sieci staje się łatwiejsza i bardziej intuicyjna. Firmy będą mogły tak kształtować swoje nazwy domenowe, aby kierować klientów do określonych towarów i miejsc. - Opracowane rozwiązanie stanowi logiczny i nieunikniony kolejny krok w ewolucji systemu generowania adresów internetowych. Obecnie tworzymy bazę użytkowników - rodzaj "społeczności otwartych domen" - wolną od ograniczeń narzuconych przez obecny system nazewnictwa - twierdzi Erik Seeboldt, dyrektor zarządzający Unified Root.

Dostawcy usług internetowych (ISP), dzięki rozwiązaniu Unified Root, będą mogli zapewnić swoim abonentom automatyczny dostęp do "globalnego" katalogu internetowego. Uwzględnia on wszystkie istniejące obecnie nazwy domenowe, jak również ponad 2,5 tys. nowych domen TLD, które już wprowadzono do katalogu. Zgodnie z oczekiwaniami, w miarę jak ISP będą wprowadzać nową strukturę nazewnictwa domen, natychmiast wprowadzony zostanie nowy system generowania adresów, który zacznie się gwałtownie rozrastać.

Kilku wiodących światowych ISP już wprowadziło do swojej oferty system nazewnictwa zaproponowany przez Unified Root. Przykładem może być Tiscali, który udostępnia UnifiedRoot około 4,8 mln użytkowników końcowych z sześciu państw.