B3System rozważy mariaż z Betacomem

Zarząd B3Systemu wspólnie z inwestorem finansowym szuka sposobów, żeby akcje spółki zyskały na wartości

Publikacja: 10.03.2009 00:48

Mirosław Kaliński (z lewej) i Władysław Sędzielski, założyciele B3Systemu, piastujący stanowiska odp

Mirosław Kaliński (z lewej) i Władysław Sędzielski, założyciele B3Systemu, piastujący stanowiska odpowiednio: prezesa i wiceprezesa.

Foto: GG Parkiet

Nie wykluczam w przyszłości związków kapitałowych z Betacomem – powiedział Władysław Sędzielski, wiceprezes B3Systemu. Obie informatyczne spółki od kilku miesięcy mają wspólnego udziałowca – firmy z grupy Totmes. W B3Systemie inwestor ma 16,84 proc. kapitału, a w Betacomie 10 proc. akcji. Nie wyklucza, że w obu spółkach będzie zwiększał zaangażowanie.

[srodtytul]Dwa stołki[/srodtytul]

Sędzielski od kilku dni, oprócz zasiadania we władzach B3Systemu, jest równocześnie wiceprezesem Totmes Capital, jednej ze spółek zależnych Totmesa, odpowiadającej w grupie za inwestycje private equity i venture capital. Totmes Capital niedawno zadebiutował na NewConnect. – Mam wspierać zarząd przy przygotowaniu prospektu emisyjnego – tłumaczył Sędzielski. Przyznał, że jest udziałowcem Totmes Capital i powiązanego z nim Totmes Connect.

Zdaniem Sędzielskiego, rola grupy Totmes w B3Systemie nie będzie sprowadzała się jedynie do biernego posiadania akcji. – Intencją każdego z akcjonariuszy jest wzrost wartości inwestycji. Tymczasem, mimo wysiłków zarządu, które zaowocowały m.in. przekroczeniem prognozy na 2008 r., kurs wciąż jest na niezadowalającym poziomie. Wierzymy, że większe zaangażowanie się inwestora w to, co się dzieje w firmie, mogłoby być korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron – mówił wiceprezes i równocześnie udziałowiec giełdowej firmy (ma 11,5 proc. papierów).

Zarząd B3Systemu jest przekonany, że papiery zyskają na wartości dzięki informacjom o strategicznym dla przyszłości spółki znaczeniu. – Konsekwentnie podtrzymujemy, że chcemy uczestniczyć w konsolidacji rynku IT w Polsce – oświadczył wiceprezes. B3System w zeszłym roku wycofał się jednak z planów podwyższenia kapitału (z powodu zbyt niskiego kursu), żeby pozyskać pieniądze na przejęcia. Jak w takim razie chce sfinansować akwizycje? – Zakupy mogą być finansowane w różny sposób, niekoniecznie gotówką. W grę wchodzi np. wymiana akcji – wyjaśnił Sędzielski. Nie chciał rozwinąć tematu.

[srodtytul]Fuzja w grupie[/srodtytul]

Pytany, czy w grę mógłby wchodzić mariaż z Betacomem, nie zaprzeczył. – Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, żeby mówić, że prowadzimy prace nad taką fuzją, dlatego trudno wyrokować, jak taki związek miałby wyglądać. Jest to jednak interesujący pomysł, który z pewnością rozważymy – oświadczył.

Jego zdaniem, jeśli zainteresowani stwierdzą, że związek ma sens, pierwszych ruchów można byłoby oczekiwać jeszcze w tym roku. Zwrócił równocześnie uwagę, że Totmes, oprócz Betacomu, ma jeszcze akcje innych spółek technologicznych, m.in. giełdowych Netmediów czy M4B.

[ramka][b]Synergie trudne do dostrzeżenia [/b]

B3System i Betacom, mimo że działają w jednej branży, zajmują się zupełnie czym innym. Pierwsza z firm specjalizuje się w sprzedaży produktów i usług z obszaru bezpieczeństwa IT. Druga dystrybuuje sprzęt komputerowy. Pisze również oprogramowania, w tym aplikacje na zamówienie.

Odmienne profile działalności sprawiają, że firmy walczą o różnych klientów i nie konkurują ze sobą. Przedstawiciele B3Systemu nie ukrywają, że spółki nie mają ze sobą nic wspólnego. Dlatego połączenie, oprócz ograniczenia kosztów administracyjnych, nie przynio-słoby większych efektów synergii. Czy byłoby zatem korzystne dla akcjonariuszy? [/ramka]

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska