Szef Komputronika zaczynał biznes w garażu dziadka

Kończąc studia Wojciech Buczkowski prowadził firmę zatrudniającą już ponad czterdziestu pracowników

Publikacja: 20.03.2010 00:37

Szef Komputronika zaczynał biznes w garażu dziadka

Foto: GG Parkiet

Już mając 10 lat, wiedziałem, że w przyszłości nie będę zajmował się niczym innym tylko komputerami – tak mówi o swoich początkach w branży nowych technologii Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika. Swoją przygodę z komputerami zaczynał od Atari. – Tak jak wszyscy na początku pasjonowałem się grami, które wtedy trzeba było wgrywać z taśmy magnetofonowej. Szybko zacząłem jednak tworzyć proste programy. Moim pierwszym dziełem był zegar komputerowy – opowiada. Swoje pasje kontynuował przez szkołę podstawową i średnią.

[srodtytul]Wybór z premedytacją[/srodtytul]

Twierdzi, że w pełni świadomie zdecydował się na studia na prywatnej uczelni – Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. – Koledzy, którzy kształcili się na uczelniach państwowych, mieli złe doświadczenia – wyjaśnia. Wybrał studia wieczorowe. – Miesięczne czesne kosztowało wówczas 450 zł. Żeby na nie zarobić, wspólnie z bratem otworzyliśmy w 1996 r. punkt serwisujący komputery – opowiada. Do 16.00 naprawiałem komputery, a potem szedłem na zajęcia – dodaje.Pierwsza siedziba Komputronika miała cztery mkw. i mieściła się w firmie prowadzonej przez ojca Wojciecha Buczkowskiego. – Magazynem był garaż, który wynajmowaliśmy od dziadka – śmieje się prezes.

[srodtytul]Od serwisu do sprzedaży[/srodtytul]

Z czasem Komputronik zajął się też montażem komputerów. Pierwsze podzespoły przechowywane były w szafie na bieliznę. Firma zaczęła się bardzo szybko rozwijać. Jej prowadzenie zabierało coraz więcej czasu. Dlatego, po ukończeniu studiów licencjackich, Buczkowski zrobił „magisterkę” na studiach zaocznych. – W 2000 r., kiedy się obroniłem, spółka zatrudniała już blisko 40 osób, a nowa siedziba miała już 600 mkw. W lutym 1998 r. Komputronik, jako jedna z pierwszych firm w Polsce, zajął się sprzedażą komputerów przez Internet. Do dzisiaj witryna Komputronik.pl to jeden z najpopularniejszych sklepów z komputerami w sieci.

Wkrótce potem firma zajęła się też hurtową sprzedażą komputerów. Buczkowski nie ukrywa, że pomogło jej w tym bankructwo JTT Computer, który przegrał wojnę z fiskusem. Wrocławska firma musiała zlikwidować swój poznański odział. Wolne miejsce zajął Komputronik. Z czasem rugował z lokalnego rynku kolejnych graczy i od kilku lat, o czym Buczkowski mówi nie bez dumy, spółka jest monopolistą na wielkopolskim rynku i ma silną pozycję w pozostałych regionach naszego kraju. Prezes ma nieco ponad jedną trzecią akcji. Pakiet jest wart ok. 30 mln złotych.

[srodtytul]Za wcześnie na emeryturź[/srodtytul]

Prezes Komputronika twierdzi, że firma, którą zakładał i prowadzi od kilkunastu lat, to całe jego życie. Dlatego nie zamierza się z nią prędko rozstawać. - Nie zastanawiałem się nad przekazaniem sterów w inne ręce, tym bardziej że przyszło nam obecnie działać w trudnych czasach. Kierowanie spółką w takim okresie to duże wyzwanie biznesowe, z którym chcę się zmierzyć - mówi. Deklaruje, że nie posiada udziałów w innych firmach i nie gra na giełdzie.

- Nie czuję takiej potrzeby - oznajmia. Pytany o to, jak spędza wolny czas, przyznaje, że lubi czasami poleniuchować. - Lubię też wszystkie sporty, w których mogę korzystać z rakiety. Uprawiam squasha, ping-ponga. Gram w tenisa - wylicza. Dla utrzymania dobrej kondycji ćwiczy na siłowni i biega. Urlopy mógłby spędzać w Polsce, gdyby nie kiepski klimat. - Od października do marca pogoda nas nie rozpieszcza, dlatego na narty jeżdżę w Alpy. W styczniu byłem też w Tajlandii, żeby nacieszyć się słońcem - podsumowuje.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska