Action i AB przyznały się, że naruszały prawa patentowe Hewlett-Packard przy produkcji tonerów do drukarek tego producenta. Obie spółki pod własnymi markami (odpowiednio ActiveJet i TB Print) od lat zajmują się wytwarzaniem tzw. alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących (zamienników) różnych producentów, w tym Hewlett-Packard.
Amerykański koncern jest liderem na polskim rynku drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. W 2011 r. szacował swój udział, w ujęciu ilościowym, na 41 proc. a w ujęciu wartościowym na 27 proc. Z kolei rynek materiałów eksploatacyjnych jest wart ok. 100-150 mln dolarów. Zamienniki mają w nim niespełna jedną czwartą udziałów. Action z ActiveJet jest liderem tego segmentu.
Zgodnie z ugodą Action jak i AB zobowiązały się zaprzestać sprzedawać tonery naruszające prawa własności intelektualnej HP w Polsce jak i innych krajach, w których prowadzą działalność. Action zwróci ponadto HP część kosztów związanych z dochodzeniem przez HP swoich praw. Kwota nie została ujawniona. Przedstawiciele Action nie chcieli w środę ujawniać szczegółów finansach ugody. Twierdzą, że nie będzie miała negatywnego wpływu na wyniki spółki. - W naszej ofercie obok wycofanych już produktów, są również tusze regenerowane. Użytkownicy, którzy do tej pory sięgali po produkty całkiem nowe teraz wybierają te drugie – stwierdza Rafał Ornowski, pełnomocnik zarządu ds. marki ActiveJet.
W przypadku AB ugoda obejmuje też zniszczenie wszelkich zapasów produktów posiadanych przez tę spółkę, które naruszają prawa własności intelektualnej wynikające z patentów HP. Również w tym przypadku przedstawiciele spółki zapewniali, że realizacja ugody nie będzie miała przełożenia na wyniki grupy. - AB już od dawna nie prowadzi sprzedaży wkładów atramentowych naruszających prawa własności intelektualnej HP, zarówno na terenie Polski, jak i innych krajów, na których prowadzimy swoją działalność – zapewnia Andrzej Przybyło, prezes AB. Przypomina też, że sprzedaż produktów pod marką własną TB Print ma udział liczony w promilach w obrotach spółki.
Trzecią spółką, którą HP podejrzewa o naruszenia praw patentowych jest notowany na NewConnect Black Point, który specjalizuje się w produkcji alternatywnych materiałów eksploatacyjnych i, po niedawnej fuzji z firmą Scot, rywalizuje z Action o fotel lidera. W tym przypadku Amerykanie zdecydowali się na złożenie pozwu przeciwko spółce.