O tym, że Grupa TVN ma opcję sprzedaży poprzez giełdę swojego 32-proc. pakietu akcji w ITI Neovision, operatorze drugiej w Polsce pod względem liczby abonentów platformy satelitarnej wiadomo od dawna. Spekulacje na ten temat nasiliły się w ubiegłym roku, gdy ITI Neovision ogłosił zmianę nazwy platformy z NC+ na Platforma Canal+, sugerujące zmniejszenie roli TVN. Stacja była założycielem platformy n. Jak się okazuje ruszyły formalne przygotowania do realizacji tej opcji.
Dziś ITI Neovision, w niewinnym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, ale nie rozesłanym do mediów, podał, że "współpracuje z akcjonariuszami oraz doradcami w celu rozpatrzenia możliwości realizacji prawa do pierwszej oferty publicznej (IPO) przysługującego akcjonariuszom mniejszościowym na mocy umów zawartych pomiędzy akcjonariuszami".
Piotr Kaniowski, rzecznik ITI Neovision pytany m.in. o to, czy taka polityka komunikacyjna oznacza, iż wejście na giełdę jest mało prawdopodobne - odmówił dalszych komentarzy w tej kwestii.
W komunikacie napisano, że Grupa Canal+ zamierza utrzymać rolę strategicznego akcjonariusza w ITI Neovision, niezależnie od powyższego procesu oraz jego wyniku. Zaznaczono, że wynik ten jest uzależniony od wielu czynników - w tym panujących warunków rynkowych oraz uzyskania niezbędnych zgód i zezwoleń. "Trwają wstępne rozmowy, a spółka odmawia dalszych komentarzy na tym etapie" - czytamy.
Platforma Canal+ ma około 2,1 mln abonentów, co daje jej drugie miejsce na rynku płatnej telewizji po Cyfrowym Polsacie. Mniejszościowym udziałowcem ITI Neovision oprócz Grupy Canal+ (51 proc.), TVN (32 proc.) jest także amerykańska grupa Liberty Global, właściciel UPC Polska.