Aukcja 5G ponownie odsuwa się w czasie

23 kwietnia nie jest już termin składania wstępnych ofert na rezerwacje częstotliwości z zakresu 3,6 GHz. Urząd Komunikacji Elektronicznej podał właśnie, że 31 marca zatrzymał się zegar odmierzający czas wyznaczony na ich dostarczenie.

Publikacja: 16.04.2020 18:01

Aukcja 5G ponownie odsuwa się w czasie

Foto: AFP

„W związku z przepisami ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw bieg terminu składania ofert wstępnych w ogłoszonej 6 marca 2020 r. aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z zakresu 3480-3800 MHz został zawieszony" – podał dziś po południu Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Urząd nie wyjaśnił szczegółowo, w którym punkcie ustawa wpływa na bieg kalendarza aukcyjnego, który zakładał pierwotnie, że oferty wstępne należy złożyć do 23 kwietnia.

Zgodnie z komunikatem regulatora, zawieszenie biegu terminu składania ofert wstępnych obowiązuje od 31 marca, w okresie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego ogłoszonego z powodu COVID-19 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

„Po upływie okresu zawieszenia termin składania ofert wstępnych będzie biegł dalej" – podał regulator.

Oznaczałoby to, że po zakończeniu stanu epidemii operatorzy będą mieli jeszcze nieco ponad trzy tygodnie na złożenie ofert.

Przypomnieć można, że jeden z operatorów telekomunikacyjnych zapytywał oficjalnie UKE, jak w czasie epidemii należy rozumieć sformułowanie „dzień roboczy", sygnalizując możliwe komplikacje z terminami wskazanymi w treści dokumentacji aukcyjnej.

W aukcji 5G UKE chce rozdysponować cztery bloki pasma po 80 MHz każdy. Minimalna kwota za paczkę to 450 mln zł. Oczekiwane wpływy do budżetu państwa z tego tytułu to minimum 1,91 mld zł.

Chęć startu w aukcji potwierdziły zarządy Orange Polska, T-Mobile Polska i Play Communications. Grupa Cyfrowy Polsat na razie nie.

Pierwotny plan zakładał, że UKE ogłosi aukcję na początku 2020 r., a operatorzy otrzymają rezerwacje w końcu czerwca. Po wybuchu epidemii COVID-19 w Europie odnotowano zarówno przypadki wstrzymania aukcji częstotliwości, jak i ich rozpoczęcia. Prezes UKE Marcin Cichy nie wykluczał  wydłużenia procedury. Decyzje w tej sprawie miały jednak zapaść po złożeniu ofert wstępnych.

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska