Wzrostu nie będzie, choć zdaniem ekspertów po podwyżkach cen za usługi komórkowe są możliwe podwyżki cen usług światłowodowych. Jak tłumaczy Grzegorz Bernatek, główny analityk w Audytelu, choć operatorzy mają w portfelu atrakcyjne usługi w postaci szybkiego internetu, to jednak nie mogą sobie pozwolić na podyktowanie za nie dużo wyższych cen. Dotyczy to także usług w najnowszej technologii 5G.
– 5G może być zastosowane na potrzeby quasi-stacjonarnego dostępu do internetu. Także w tym wypadku trudno sobie jednak wyobrazić, aby operatorzy mogli żądać za usługę istotnie wyższych cen niż do tej pory – mówi Bernatek.
Zdaniem Konrada Księżopolskiego, analityka Haitongu, jeszcze zaczekamy na efekty cyfrowej transformacji i budowy nowej gospodarki opartej na szybkich łączach, takich jak 5G.
– Covid-19 wyrządził jak na razie sporą szkodę starej gospodarce i zapewne minie jakiś czas, zanim świat dojdzie do siebie – uważa Księżopolski.
Długoterminowa perspektywa według Audytelu pozostaje niezmienna. W 2025 r. przychody operatorów mają wynieść niewiele więcej niż w tym – 46,4 mld zł. Bernatek uważa, iż trzeba się liczyć z tym, że po wejściu w życie przepisów europejskiego kodeksu łączności elektronicznej abonenci pakietów usług zyskają nowe przywileje. Chodzi o to, że mając pakiet usług, będzie można zrezygnować z dowolnej z nich. Nie jest na razie określone, czy i jaki koszt miałby ponieść rezygnujący. Bernatek nie zgadza się, że to „koniec usług wiązanych", ale ostrzega, że może to oznaczać wzrost wskaźnika rezygnacji, a to z kolei koszty i konieczność poszukiwania innych sposobów na związanie użytkowników.