Allegro pod lupą UOKiK

Urząd wszczął postępowanie wyjaśniające, dotyczące praktyk handlowej spółki. Sprawdzi czy mogło dojść do naruszenia przepisów antymonopolowych. Jak na tę całą sprawę i jej wpływ na IPO zapatrują się eksperci?

Publikacja: 03.09.2020 11:07

Allegro pod lupą UOKiK

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wpływają do niego skargi dotyczące zasad współpracy między Allegro a sprzedawcami. W związku z tymi sygnałami prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Allegro.

O co konkretnie chodzi?

– Branża e-commerce rozwija się dynamicznie, na to przyspieszenie miała również wpływ sytuacja związana z epidemią Covid-19, w wyniku której konsumenci wybierali ten kanał sprzedaży. Ze względu na intensywny rozwój handlu internetowego przyglądamy się praktykom stosowanym na tym rynku. W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone – uzasadnia w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

W ramach postępowania wyjaśniającego UOKiK przyjrzy się m.in. zmianom w regulaminie Allegro dotyczącymi popierania prowizji od sprzedaży. Zgodnie z nowymi zasadami prowizją objęta jest cała transakcja: cena oraz koszty przesyłki opłacone przez kupującego.

„Zmiany te spowodowały wzrost pobieranych przez Allegro prowizji oraz spotkały się z negatywnymi reakcjami sprzedających i licznymi skargami kierowanymi do UOKiK – twierdzi urząd.

Jaki związek z IPO?

Allegro jest największą platformą handlu elektronicznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ma ponad 21 mln zarejestrowanych klientów. Wybiera się na giełdę. Do oferty publicznej i debiutu spółki ma  - według nieoficjalnych informacji – dojść już w październiku. Mówi się, że wartość oferty Allegro może wynieść 2,3–3 mld USD, a wycena całej spółki mogłaby być rzędu 10–11 mld USD. A zatem po wejściu na parkiet Allegro mogłoby stać się spółką o wycenie porównywalnej z kapitalizacją CD Projektu (największa krajowa firma na GPW).

Do kwestii wyceny Allegro odniósł się też prezes UOKiK.

- Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji – mówi, cytowany w komunikacie, prezes Chróstny.

Czy postępowanie może zaszkodzić ofercie Allegro?

- Każde postępowanie wyjaśniające w UOKiK, zwłaszcza dotyczące potencjalnie stosowania niewłaściwych praktyk rynkowych wprowadza pewien element niepewności. W komunikacie nie widziałem jakie potencjalnie sankcje grożą Allegro, jeśli UOKiK uznałby, że takie praktyki występują. Z drugiej strony wiele firm na rynku miało i ma postępowania wyjaśniające przed UOKiK i nie każde kończyło się sankcjami. Dlatego trudno wyrokować jak w tym przypadku może być. Wpływ na wycenę ciężko jest oceniać – podsumowuje Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku.

Co jeszcze zbada Urząd

Pod lupę UOKiK trafią również przyjęte przez Allegro zasady zwrotów pobranych prowizji (naliczanie tzw. rabatów transakcyjnych) w sytuacji, w której kupujący odstępuje od umowy zawartej za pośrednictwem platformy internetowej. Urząd przeanalizuje również zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart.

Postępowania wyjaśniające są wszczynane, gdy UOKiK podejrzewa, że w danym przypadku mogło dojść do naruszenia reguł konkurencji. Są one prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Oznacza to, że na tym etapie działań nie są formułowane zarzuty w odniesieniu do przedsiębiorców ani osób zarządzających. Mogą zakończyć się wszczęciem postępowania antymonopolowego.

OŚWIADCZENIE ALLEGRO

Traktujemy zgodność z przepisami prawa bardzo poważnie, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony konkurencji.

Od ponad 20 lat Allegro odgrywa ważną rolę w budowaniu polskiej gospodarki cyfrowej. Wspieramy rozwój małych i średnich firm, pozwalając im docierać z ofertą do klientów z całego kraju. Obecnie na Allegro działa 117 tysięcy firm prowadzących sprzedaż do 20 milionów klientów, którzy co miesiąc odwiedzają platformę.

Sprzedawcy mogą korzystać z naszych inwestycji w Allegro Smart!, w pozyskiwanie nowych klientów czy z bezpłatnych usług finansowych - płatności i rat online. W 2019 roku zainwestowaliśmy 700 milionów złotych a w 2020 planujemy przeznaczyć łącznie 1 miliard złotych, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie zakupowe klientom, a sprzedawcom doskonałe warunki do rozwijania działalności. Polacy coraz chętniej kupują w internecie, dzięki temu biznes naszych partnerów i Allegro rośnie, jednocześnie opłaty netto pobierane od sprzedawców po uwzględnieniu inwestycji w relacji do obrotów spadają. Nasze inwestycje sprawiają, że Allegro jest efektywnym i atrakcyjnym kanałem sprzedaży, dlatego coraz więcej firm rozpoczyna działalność na naszej platformie. W pierwszej połowie 2020 roku liczba sprzedawców na Allegro wzrosła o 20 tysięcy, a wszyscy sprzedawcy wystawili na Allegro 30 milionów więcej ofert. 

Powodzenie naszej firmy zależy w dużej mierze od powodzenia przedsiębiorców, którzy sprzedają na naszej platformie oraz od zadowolenia klientów. Zmiany w naszych regulaminach, zwłaszcza dotyczące zmian opłat czy wprowadzenia nowych programów - takich jak Allegro Smart! - są poprzedzone wnikliwą analizą całego otoczenia biznesowego. a ich celem jest zawsze budowanie sprawiedliwego ekosystemu dla konsumentów, sprzedawców i platformy Allegro.

Allegro będzie w dalszym ciągu w pełni współpracować z UOKIK, udostępniając niezbędne informacje i dokumenty. Jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszej działalności.

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją