Propozycje przepisów w „sprawie Huawei”

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło we wtorek rano projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa oraz ustawy o zamówieniach publicznych. W obu wypadkach chodzi o to, aby państwo miało możliwość wykluczenia z sieci teleinformatycznych w kraju tzw. dostawców wysokiego ryzyka.

Publikacja: 09.09.2020 05:00

Propozycje przepisów w „sprawie Huawei”

Foto: AFP

Po pierwsze, nowelizacja sprawia, że operatorzy telekomunikacyjni stają się częścią krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Projekt daje kolegium ds. cyberbezpieczeństwa nowe uprawnienia, polegające na przeprowadzeniu analiz, kto jest, a kto nie dostawcą ryzykownym. Aby było to możliwe, wprowadzono pojęcia dostawcy niskiego, średniego i wysokiego ryzyka.

Projekt przewiduje, że analiza powstaje na wniosek jednego z członków kolegium. W jej toku badaniu podlegają nie tylko kwestie techniczne, jak sprawność radzenia sobie z atakami, ale m.in. takie elementy jak to, czy dostawca pochodzi z kraju Unii Europejskiej lub NATO, prawodawstwo kraju pochodzenia dostawcy, w tym to, jak dba o prawa człowieka i w jakim zakresie pozwala na ingerencję państwa w działalność gospodarczą.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska