Spółki z branży VR śmielej spoglądają na rynek gier

Rosnąca popularność gier VR przyciąga kolejne firmy, które dzięki debiutowi na NewConnect mają nadzieję pozyskać kapitał na dalszy rozwój. Jaki potencjał kryją gry VR oraz sama technologia?

Publikacja: 13.12.2021 05:15

Spółki z branży VR śmielej spoglądają na rynek gier

Foto: Adobestock

W ostatnim czasie o technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) zrobiło się głośno głównie za sprawą Marka Zuckerberga, który ogłosił prace nad metaverse, czyli nowym internetowym uniwersum, oraz zmienił nazwę Facebooka na Meta Platforms. Potencjał technologii dostrzegają także rodzimi producenci gier.

Nowy świat

Nadchodzący na NewConnect debiutanci podkreślają, że technologia VR przyniesie nowe możliwości nie tylko na rynku gier. – Technologia stale się rozwija. Przykładem jest m.in. Facebook prezentujący metaverse i ogólne dążenia dużych firm do rozwoju tej technologii. Uważam, że VR będzie mocno przenikać realną rzeczywistość poprzez umożliwianie dzielenia wspomnień, spotkań online i wspólnego spędzania czasu w wirtualnej rzeczywistości. Podróże w nietypowe miejsca i wykonywanie czynności, których nie mogliśmy wcześniej wykonać z różnych powodów, również są wartością dodaną – wyjaśnił „Parkietowi" Adrian Łapczyński, prezes Epic VR, który w przyszłym roku ma zadebiutować na NewConnect. Pakiet 25 proc. akcji spółki posiada notowany na głównym parkiecie PlayWay. – Myślę że VR zajmie należyte miejsce pośród innych dostępnych technologii. Będzie obok komputerów stacjonarnych, laptopów, konsol, smartfonów czy tabletów kolejnym medium, które będzie unikatowym sposobem na spędzanie czasu – dodała Karolina Koszuta, prezes Iron VR. Firma również planuje debiut na małym parkiecie w przyszłym roku. Wśród udziałowców spółki zależnej notowanego Carbon Studio jest również Movie Games.

Deweloperzy gier podkreślają również, że produkcje wykorzystujące technologię VR mogą zapewnić lepszą rozrywkę graczom dzięki wpływaniu na większą liczbę zmysłów. – Specjalizujemy się w rynku VR, bo to właśnie tutaj widzimy przyszłość elektronicznej rozrywki. Wirtualna rzeczywistość daje dużo większe możliwości w zakresie projektowania doświadczenia gracza niż w przypadku gier na płaskie ekrany. Technologia VR wymaga też innego podejścia np. przy planowaniu trójwymiarowej przestrzeni czy tego, jak przekazujemy graczowi informacje – mówi Paweł Flieger, prezes notowanego na NewConnect Gamedusta.

Nadchodzą kolejni

Pierwsze spółki specjalizujące się w technologii VR są już obecne na małym parkiecie, to m.in. Carbon Studio czy Gamedust. – Do tej pory mamy na koncie cztery autorskie tytuły, które wydaliśmy na 15 platformach. Nasza strategia zakłada kontynuację produkcji oraz wydawanie własnych tytułów, przede wszystkim na platformy VR. Rozwijamy się także w kierunku wydawcy VR. We wrześniu podpisaliśmy pierwszą umowę wydawniczą z deweloperem produkującym realistyczne symulatory na grę „Best Forklift Operator", która będzie symulatorem wózka widłowego. Pracujemy również nad autorską linią biznesową, którą nazywamy „Connected Realities". W ramach tej linii chcemy rozwijać projekty, w których świat realny będzie przekładał się na świat wirtualny, tworząc w ten sposób mataversum – stwierdził Paweł Flieger z Gamedusta. Spółka pracuje obecnie nad zakończeniem procesu odwrotnego przejęcia Inwestycji.pl.

Z kolei w przyszłym roku wejście na NewConnect planują Epic VR oraz Iron VR. Pierwsza z firm debiut wiąże z emisją akcji. – Mamy solidne podstawy do tego, by budować wartość naszej spółki. Obszar usług to już istniejący, stabilny wzrost kompletnie niezależny od branży gier. Mamy potencjał dostarczania wartościowych treści w branży gier ze względu na kombinację doświadczeń nabytych przez lata w różnych dziedzinach, dla których produkowaliśmy wirtualne środowiska – stwierdził Łapczyński.

Iron VR natomiast w zeszłym roku pozyskał 2,5 mln zł w ramach emisji crowdinwestycyjnej na platformie CrowdConnect. – Debiut ma pomóc w pozyskaniu kapitału na stabilny rozwój w kolejnych latach funkcjonowania. Wejście na giełdę od początku było naszą strategią na poszerzanie kompetencji poprzez zatrudnianie specjalistów z branży – powiedziała Koszuta.

Lepsze perspektywy

Do niedawna zdawało się, że ta zaawansowana technologia będzie trudna do zaimplementowania na szerszą skalę. Widać jednak, że postęp technologiczny zaczyna powoli pokonywać tę barierę. – Rynek gier VR wciąż pozostaje relatywnie bardzo mały względem tych na PC czy konsole, jednak znajdujemy się już po pierwszej fali zachwytu nową technologią, która miała miejsce w okolicach 2015 r. Ostatni rok przyniósł dość widoczny ponowny wzrost zainteresowania VR, głównie za sprawą premiery gogli Oculus Quest 2 – stwierdził Szymon Nowak, analityk BNP Paribas. – Charakteryzują się one nie tylko skokiem technologicznym, ale przede wszystkim, co ma znaczenie z punktu widzenia graczy, spadkiem ceny, co czyni obecnie VR atrakcyjną platformą dla szerokiego grona odbiorców, a nie jedynie entuzjastów technologii. Potwierdzają to dane, wskazujące na 75-proc. udział Oculus 2 w sprzedaży gogli VR w ostatnich kwartałach – dodał ekspert BNP Paribas.

To właśnie cena i dostępność sprzętu ma być motorem napędowym rynku w następnych latach. – Obecnie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że rynek ten będzie się dalej dynamicznie rozwijał, głównie ze względu na zwiększoną dostępność sprzętu, co z kolei powinno przekładać się także na większe zainteresowanie producentów oprogramowania i gier, a to będzie sprzyjać zainteresowaniu graczy. Prognozy wzrostu rynku gier VR na lata 2021–2027 wskazują na średnioroczny wzrost w okolicach 30 proc., co wskazuje, że inwestorzy w kolejnych latach powinni śledzić tę branżę – podsumował Nowak.

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska