MOL zakłada wzrost zysków w biznesie detalicznym

W tym roku Węgrzy chcą otworzyć około 50 stacji paliw. Nie wykluczają też przejęć. Kolejny cel to dalszy rozwój oferty pozapaliwowej, do czego zachęcają ich rosnące w tym zakresie marże. Ponadto nadal będą rozwijać cyfrową platformę lojalnościową.

Publikacja: 12.02.2025 06:00

MOL zakłada wzrost zysków w biznesie detalicznym

Foto: Adobestock

Sieć stacji paliw należąca do grupy MOL liczy obecnie 2330 obiektów zlokalizowanych w dziesięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W tej liczbie aż 2152 placówki to własność koncernu. Pozostałe działają w modelu franczyzowym, głównie w Polsce i Serbii.

MOL chce rozwijać sieć organicznie i poprzez przejęcia

Grupa najwięcej stacji posiada kolejno w Chorwacji, na Węgrzech, w Polsce, Czechach, Rumunii, na Słowacji, w Słowenii, Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz Czarnogórze. „Na większości rynków, na których działamy, nasza sieć należy do liderów rynku, lub zajmuje silną pozycję w segmencie premium. Na każdym z rynków pozostajemy też otwarci na potencjalne możliwości dalszego wzrostu, zarówno organicznego, jak i poprzez nadarzające się okazje do przejęć” –zapewnia biuro prasowe MOL-a.

Dodaje, że strategia koncernu zakłada utrzymanie pozycji w ścisłej czołówce na każdym rynku detalicznym, na którym działa grupa. Plan na ten rok zakłada zwiększenie ogólnej liczby stacji o około 50.

Sieć koncernu działa pod pięcioma szyldami. Oprócz sztandarowego brandu, którym jest MOL, stacje funkcjonują pod nazwami: Slovnaft, INA, Tifon i Energopetrol. Większość z nich jest rozwijana jednie na lokalnych rynkach, gdyż mają tam ugruntowaną pozycję np. INA w Chorwacji.

MOL zwiększy udział oferty pozapaliwowej

MOL mocno stawia na rozwój oferty pozapaliwowej, do czego zachęcają go rosnące w tym zakresie marże. Chodzi zwłaszcza o punkty gastronomiczne Fresh Corner. „Większość klientów wciąż odwiedza stacje głównie po to, by zatankować paliwo, jednak coraz więcej ludzi, zwłaszcza przy trasach szybkiego ruchu, oczekuje szerokiej oferty gastronomicznej. Grupa planuje zwiększenie udziału oferty pozapaliwowej do 65 proc. w 2025 r. oraz 85 proc. w roku 2030” – podaje MOL.

Duży nacisk kładzie też na rozwój cyfrowej platformy lojalnościowej, jej funkcjonalność, wygląd i sposób, w jaki angażuje użytkowników, dzięki spersonalizowanym ofertom i elementom grywalizacji (wykorzystanie elementów gier w celu motywowania ludzi do podejmowania określonych działań).

Z ostatnich danych wynika, że po trzech kwartałach grupa MOL wypracowała w obszarze usług konsumenckich (obejmuje biznes stacji) 586,6 mln USD EBITDA, co oznaczało wzrost o 6,4 proc. Pozytywnie na wyniki wpłynęła sprzedaż paliw i produktów o wyższej marży. Koncern chce od 2030 r. wypracowywać w usługach konsumenckich 1 mld USD EBITDA rocznie.

Surowce i paliwa
Ekopol rozbudowuje sieć mikrostacji
Surowce i paliwa
Trzy najważniejsze projekty wydobywcze Orlenu są w Norwegii
Surowce i paliwa
KGHM jest coraz bliżej uzyskania obniżki podatku miedziowego
Surowce i paliwa
KGHM mocno w górę po zapowiedzi ograniczenia podatku miedziowego
Surowce i paliwa
JSW będzie negocjowała z kontrahentami. Chodzi o sposób płatności
Surowce i paliwa
Orlen skreślony z listy wstydu największego państwowego funduszu świata