W styczniu główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego straciły na wartości. „Jak podały źródła, rynki te poruszały się zgodnie w trendzie spadkowym drugi miesiąc z rzędu” – pisze ARP, której oddział w Katowicach odpowiada za monitorowanie tej branży.
Styczniowe spadki cen
Indeks dzienny dla węgla ARA o wysokiej wartości opałowej osiągnął 31 stycznia wartość 112,55 dol./t. Indeks tygodniowy osiągnął wartość 110,84 dol. /t na ten dzień, odnotowując spadek o 1,65 proc., a indeks miesięczny o 1,75 proc., osiągając poziom 110,34 dol./t, wg notowań Argus.
Czytaj więcej
Ryzyko kolejnego kryzysu energetycznego w środku zimy oraz postępy Rosjan w Ukrainie to czynniki, które mogą stać za ostatnimi wzrostami wyceny spółek górniczych na GPW.
Europejski rynek spot węgla wysokoenergetycznego w rozpatrywanym miesiącu cechowała duża cenowa zmienność, determinowana wahaniami cen gazu. Na spadek styczniowej wyceny europejskiego rynku spot węgla o wysokiej wartości opałowej (NAR 6 000 kcal/kg) przełożyło się w głównej mierze wyraźne osłabienie z początkiem miesiąca aktywności transakcyjnej w obszarze ładunków z dostawą w lutym, związane z ustaniem cyklu uzupełniania zapasów na sezon grzewczy czy też zwiększonymi zapasami w portach ARA. Na 10 stycznia indeks tygodniowy CIF ARA dla węgla NAR 6 000 kcal/kg zamknął się na poziomie 105,67 dol./t, odzwierciedlając spadek o aż 9,32 dol./t, tj. o 8,11 proc.
Południowoafrykański rynek spot węgla o wysokiej wartości opałowej poruszał się w styczniu w ostrzejszym trendzie spadkowym niż rynek europejski. Indeks dzienny FOB Richards Bay dla NAR 6 000 kcal/kg na 31 stycznia osiągnął wartość 97,00 dol./t.