Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW

Silesian Coal International Group of Companies SA (SCIGC), spółka z kapitałem niemieckim, szwajcarskim i amerykańskim zabrała głos w ogniu dyskusji dotyczącej koncesji na poszukiwanie złóż węgla koksującego „Dębieńsko 1". Prezes tej firmy przestrzega przed ręczny sterowaniem w wydawaniu decyzji i proponuje JSW współpracę. Jednocześnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdradza, że koncesji nie udzielono, a SCIGC miała odwołać się od tej decyzji.

Publikacja: 22.01.2025 18:02

Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW

Foto: Adobestock

Na początku tego roku JSW poinformowała w odpowiedzi na pytanie jednego z akcjonariuszy o złoże węgla koksującego Dębieńsko 1, że obecnie toczy się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska postępowanie administracyjne o udzielenie koncesji badawczej dla powiązanej z spółki SCIGC co uniemożliwia złożenie wniosku przez JSW. To wywołało fale dyskusji, jakoby spółka powiązana z niemieckim kapitałem była uprzywilejowana względem polskiej. Jak wynika z informacji udostępnionych przez MKiŚ, SCIGC jako pierwsza złożyła wniosek koncesyjny na rozpoznawanie złoża jeszcze w 2022 . 

Losy koncesji

W  2008 r. koncesję na wydobycie węgla ze złoża „Dębieńsko 1" otrzymała na 50 lat zagraniczna spółka – NWR Karbonia, kontrolowana przez czeskiego biznesmena Zdenka Bakalę. Zakładano wówczas, te pierwsza tona węgla wyjedzie na powierzchnię najpóźniej w 2018 r., a zakład da pracę 2500 mieszkańcom okolicznych gmin – do tej pory jednak nic nie powstało. Kolejną koncesję na wydobycie tego samego złoża otrzymała zagraniczna firma, należąca do Australijczyków działający poprzez Prairie Mining Ltd, (obecnie GreenX Metals). Wystąpili oni o wydłużenie terminu wydobycia pierwszych ton węgla z 2018 r. do 2025 r. Jednak na to nie było zgody ówczesnego resortu środowiska. - Dopiero po wygaśnięciu tej koncesji – w roku 2022 – HMS Bergbau AG oraz grupa inwestorów ze Szwajcarii i USA poprzez spółkę celową Silesian Coal International Group of Companies SA z siedzibą w Katowicach wystąpiła o koncesję poszukiwawczą na złotu „Dębieńsko 1" – wyjaśnia w liście do mediów prezes Silesian Coal, dr Krzysztof Wilgus.

Jak informuje nas Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedzialne za wnioski koncesyjne, spółka Silesian Coal International Group of Companies SA jest jedynym podmiotem ubiegającym się o koncesję na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1, o udzielenie której zwróciła się do ministra klimatu i środowiska 14 grudnia 2022 r. – Postępowanie administracyjne w powyższej sprawie jest na końcowym etapie proceduralnym – wyjaśnia MKiŚ. Resort ucina też plotki, że chodzi o koncesje na wydobycie. – Udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża kopaliny nie jest równoznaczne z nabyciem prawa do wykonywania działalności polegającej na wydobywaniu kopaliny ze złoża. Taka działalność wymaga odrębnego pozwolenia organu koncesyjnego – wyjaśnia ministerstwo.

Do sprawy ustosunkowała się także JSW. – W przypadku decyzji odmownej w przedmiocie udzielenia koncesji badawczej firmie SCIGC, JSW złoży wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla Dębieńsko 1 w wydzielonym obszarze Dębieńsko – zapewnia JSW.

Propozycja współpracy z JSW

Prezes Wilgus przyznaje, że JSW również okazała swoje zainteresowanie złożem, składając swój wniosek o koncesję na rozpoznanie złoża 5 miesięcy po SCIGC. Polskie prawo geologiczne dopuszcza złożenie kilku wniosków na to samo złoże, nawet w tym samym czasie. Obie firmy planują wystąpienie o odrębne koncesje na wydobycie, każda w swoim obszarze „Dębieńsko 1”.

SCIGC w korespondencji z JSW zaproponowała współpracę w zbadaniu złoża „Dębieńsko 1", projektowaniu jego eksploatacji i realizacji projektu wydobycia z dwóch odrębnych obszarów koncesyjnych – bliższego kopalni „Szczyglowice" dla JSW i drugiego – słabo zbadanego geologicznie – dla SCIGC.  –Ta oferta spotkała się z zainteresowaniem JSW i jest przedmiotem trwających między spółkami uzgodnień. Wobec słabego rozpoznania geologicznego, wymaganego dla pozyskania finansowania na eksploatację, w grudniu 2022 r. Zarząd SCIGC złożył w Ministerstwie Klimatu Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1"  – wyjaśnia prezes, który dodaje w liście, że jego spółki nie interesuje ani złoże likwidowanej kopalni „Dębieńsko", w którym pozostało ponad 200 mln ton niewydobytego węgla, ani infrastruktura kopalni „Dębieńsko", która od 2000 roku jest częściowo wykorzystywana do odwadniania dołu kopalni.

Prezes  Wilgus przypomina także, że otrzymanie koncesji na rozpoznanie złoża, udzielanej najwyżej na 2-3 lata, nie daje żadnych uprawnień do eksploatacji złoża. Jedynie zobowiązuje koncesjonariusza do wykonania badań geologicznych, które w tym przypadku mają kosztować ok. 6 mln euro. Efektem tych badań będzie dokumentacja, która nieodpłatnie przejdzie na własność Skarbu Państwa, ponieważ tak stanowi polskie prawo. – Wykonanie zobowiązań rozpoznawczych nie zapewnia uprzywilejowanej pozycji ani jakichkolwiek preferencji przy uzyskaniu koncesji na eksploatację. Projekt Silesian Coal International Group of Companies nie konkuruje z projektem JSW. Dzięki współpracy pomiędzy podmiotami można otrzymać w przyszłości dostęp do interesującego je złoża ponosząc zdecydowanie mniejsze koszty inwestycji Taka jest nasza oferta złożona dla JSW – mówi Krzysztof Wilgus.

Apel o przestrzeganie prawa

Przypomina on także, że jakiekolwiek ręczne sterowanie wydawaniem koncesji dla polskiego rządu skończyło się już przegranym arbitrażem na kwotę 1,3 mld zł z GreenX Metals. – Chyba, że znów kilku urzędników ministerialnych „odniesie” sukces" i zatrzyma kolejny projekt w polskim górnictwie, przygotowany i sfinansowany przez zagranicznych inwestorów. Dotychczasowe „sukcesy' tych ludzi oznaczają spadające wydobycie węgla (w roku 2023 osiągnięto poziom wydobycia z 1951 r), import do Polski i dotacje z budżetu państwa dla górnictwa. Tylko w roku 2024 dotacja ta wyniosła 9 mld złotych – komentuje Wilgus.

Decyzja odmowna i odwołanie – resort zdradza więcej szczegółów

W dniu przesłania stanowiska SCIGC komunikat opublikowało także Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak tłumaczy resort, w odpowiedzi na zawiadomienie MKiŚ, 22 maja 2023 r. Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. złożyła wniosek o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla „Dębieńsko 1” w wydzielonym obszarze badań „Dębieńsko”. Złożony wniosek obejmował obszar badań, który nie był tożsamy ze współrzędnymi obszaru podanymi w ogłoszeniu, w związku z czym postępowanie wobec JSW SA musiało zostać umorzone. Oznaczało to, że do rozpatrzenia i oceny pozostał tylko wniosek firmy Silesian Coal.

Zupełnie nową informacją jest ta, że wyniku prowadzonego postępowania oraz oceny zebranego materiału 25 marca 2024 r. organ koncesyjny wydał decyzję odmawiającą udzielenia koncesji dla spółki Silesian Coal. – Spółka Silesian Coal odwołała się od decyzji odmownej i wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy. Aktualnie toczy się postepowanie odwoławcze w II instancji. Jest ono na końcowym etapie – informuje ministerstwo.

Co ważne, udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża kopaliny nie jest równoznaczne z nabyciem prawa do wykonywania działalności polegającej na wydobywaniu kopaliny ze złoża. Taka działalność wymaga odrębnego pozwolenia organu koncesyjnego i odrębnego postępowania.

Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni
Surowce i paliwa
Ekopolowi wyzwań nie brakuje
Surowce i paliwa
Nagrody nie wpłyną na koszty JSW
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
KGHM przygotowuje się do remontów w hutach miedzi
Surowce i paliwa
Geopolityka jest dziś kluczowa dla ropy, gazu i paliw