Gaz-System widzi możliwość powstania regionalnego rynku gazu

W budowie regionalnego rynku w Polsce może pomóc nowelizacja przepisów dotyczących tworzenia zapasów obowiązkowych błękitnego paliwa. Chodzi zwłaszcza o zniesienie dotychczasowych barier związanych z ich organizowaniem i finansowaniem.

Publikacja: 28.08.2024 06:00

Gaz-System widzi możliwość powstania regionalnego rynku gazu

Foto: materiały prasowe

Gaz-System, państwowa grupa zarządzająca siecią gazociągów przesyłowych i podziemnymi magazynami błękitnego paliwa, ocenia, że dotychczasowe rozwiązania regulacyjne dotyczące zapasów tego surowca były efektywne w sytuacji, gdy import praktycznie realizowano jedynie na potrzeby pokrycia krajowego popytu. Po rozbudowie sieci, w tym zwłaszcza połączeń z innymi państwami, pojawiła się nie tylko możliwość dywersyfikacji kierunków dostaw do odbiorców krajowych, ale również stworzenia regionalnego rynku gazu (hub gazowy).

Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu, widzi szansę na jego powstanie zarówno w oparciu o funkcjonującą już infrastrukturę przesyłową, jak i platformę obrotu prowadzoną przez Towarową Giełdę Energii. W ocenie Gaz-Systemu dotychczasowa metoda organizowania i finansowania zapasów gazu stanowi barierę dla spółek, które chciałyby sprzedawać surowiec na terenie Polski partnerom z innych krajów. Tymczasem większe wykorzystanie połączeń międzynarodowych pozwoliłoby na obniżenie opłat za korzystanie z usług przesyłowych, co byłoby też korzystne dla polskich odbiorców.

Operator zyska możliwość skutecznego reagowania

Według Gaz-Systemu zapasy obowiązkowe są niezbędne do osiągnięcia celu, którym jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw surowca do odbiorców. Związane z tym obciążenia powinny być jednak proporcjonalne, przejrzyste i niedyskryminacyjne. – Istniejące rozwiązania oraz nowelizacja ustawy o zapasach wpisuje się w strategię dotyczącą bezpieczeństwa sektora paliw gazowych w Polsce, co w świetle aktualnej sytuacji geopolitycznej oceniamy pozytywnie – twierdzi Hinc. Jego zdaniem przypisanie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, jako podmiotowi niebędącemu uczestnikiem rynku gazu, odpowiedzialności za utrzymywanie stanów magazynowych uprości rozliczenia związane z utworzeniem i wykorzystaniem zapasów. Powinna też poprawić się efektywność reagowania na sytuacje kryzysowe. – Operator systemu przesyłowego zyska możliwość skutecznego reagowania w sytuacji zakłóceń w dostawach gazu ziemnego, mogąc decydować w sposób elastyczny i dostosowany do okoliczności o środkach, które należy zastosować w celu zapewnienia lub przywrócenia prawidłowego funkcjonowania systemu gazowego – uważa Hinc.

Mimo że Gaz-System co do zasady proponowane w nowelizacji zmiany ocenia pozytywnie, to ma uwagi dotyczące zagadnień szczegółowych. Chodzi m.in. o sprawy dotyczące sposobu uruchamiania zapasów gazu i dokonywania jego zakupów, magazynowanie błękitnego paliwa poza granicami Polski, harmonogram podawania informacji o wielkości zapasu oraz rozmieszczenia surowca w magazynach. Gaz-System oczekuje ograniczenia barier wykorzystania systemu przesyłowego przez firmy działające na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, tak aby istniejąca infrastruktura mogła funkcjonować w warunkach optymalnych pod kątem technicznym i ekonomicznym.

Utrzymywanie zapasów gazu w kraju

Polska posiada magazyny, w których może zgromadzić do 3,33 mld m sześc. błękitnego paliwa. Dla porównania w ub.r. do końcowych odbiorców trafiło go około 15 mld m sześc. Wszystkie podziemne magazyny gazu w Polsce należą do Orlenu, ale ich operatorem jest Gas Storage Poland, który należy do Gaz-Systemu. Obecnie prowadzona jest rozbudowa podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach, który jest największym tego typu obiektem w Polsce. Jego pojemność ma wzrosnąć z obecnych 1,3 mld m sześc. do 2,1 mld m sześc. Dzięki rozbudowie wzrosną także zdolności zatłaczania i odbioru surowca z magazynów. Inwestycja jest zgodna z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. w zakresie pojemności magazynowych i przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Odnosząc się do kwestii tworzenia części strategicznych zapasów gazu na rynkach zagranicznych, Gaz-System ocenia, że z perspektywy interesu gospodarczego Polski korzystniejsze jest utrzymywanie ich w kraju. Wynika to z większej pewności dostaw surowca, mniejszych odległości oraz krótszej ścieżki decyzyjnej umożliwiającej skorzystanie ze zgromadzonych zapasów. Aby ograniczyć ryzyko związane z tworzeniem zapasów poza Polską, postuluje, aby w nowelizacji uwzględniono w takiej sytuacji konieczność zawarcia odpowiednich umów międzynarodowych.

Surowce i paliwa
Orlen jest bliżej przejęcia od Azotów sztandarowej inwestycji
Surowce i paliwa
Związki chcą odrzucenia wniosku o koncesję zagranicznej firmy i przyznania jej JSW
Surowce i paliwa
Geopolityka znów rozdaje karty na rynku węgla
Surowce i paliwa
Udziały w ponad 100 koncesjach. Orlen zwiększa obecność w Norwegii
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Zmagania o koncesję Dębieńsko jeszcze potrwają. JSW czeka
Surowce i paliwa
Dane z Chin mogły poprawić węglowe nastroje w Polsce