Gaz-System, państwowa grupa zarządzająca siecią gazociągów przesyłowych i podziemnymi magazynami błękitnego paliwa, ocenia, że dotychczasowe rozwiązania regulacyjne dotyczące zapasów tego surowca były efektywne w sytuacji, gdy import praktycznie realizowano jedynie na potrzeby pokrycia krajowego popytu. Po rozbudowie sieci, w tym zwłaszcza połączeń z innymi państwami, pojawiła się nie tylko możliwość dywersyfikacji kierunków dostaw do odbiorców krajowych, ale również stworzenia regionalnego rynku gazu (hub gazowy).
Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu, widzi szansę na jego powstanie zarówno w oparciu o funkcjonującą już infrastrukturę przesyłową, jak i platformę obrotu prowadzoną przez Towarową Giełdę Energii. W ocenie Gaz-Systemu dotychczasowa metoda organizowania i finansowania zapasów gazu stanowi barierę dla spółek, które chciałyby sprzedawać surowiec na terenie Polski partnerom z innych krajów. Tymczasem większe wykorzystanie połączeń międzynarodowych pozwoliłoby na obniżenie opłat za korzystanie z usług przesyłowych, co byłoby też korzystne dla polskich odbiorców.
Operator zyska możliwość skutecznego reagowania
Według Gaz-Systemu zapasy obowiązkowe są niezbędne do osiągnięcia celu, którym jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw surowca do odbiorców. Związane z tym obciążenia powinny być jednak proporcjonalne, przejrzyste i niedyskryminacyjne. – Istniejące rozwiązania oraz nowelizacja ustawy o zapasach wpisuje się w strategię dotyczącą bezpieczeństwa sektora paliw gazowych w Polsce, co w świetle aktualnej sytuacji geopolitycznej oceniamy pozytywnie – twierdzi Hinc. Jego zdaniem przypisanie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, jako podmiotowi niebędącemu uczestnikiem rynku gazu, odpowiedzialności za utrzymywanie stanów magazynowych uprości rozliczenia związane z utworzeniem i wykorzystaniem zapasów. Powinna też poprawić się efektywność reagowania na sytuacje kryzysowe. – Operator systemu przesyłowego zyska możliwość skutecznego reagowania w sytuacji zakłóceń w dostawach gazu ziemnego, mogąc decydować w sposób elastyczny i dostosowany do okoliczności o środkach, które należy zastosować w celu zapewnienia lub przywrócenia prawidłowego funkcjonowania systemu gazowego – uważa Hinc.