MOL minimalnie poprawił kluczowy wynik

To przede wszystkim zasługa biznesu związanego z prowadzeniem stacji paliw. Nieznacznie spadły za to zarobki w biznesach wydobycia ropy i gazu oraz rafineryjno-petrochemicznym.

Publikacja: 10.05.2024 10:00

Stacja benzynowa MOL w Czechach

Stacja benzynowa MOL w Czechach

Foto: Bloomberg

W I kwartale MOL wypracował ponad 5,72 mld USD skonsolidowanych przychodów. To rezultat minimalnie lepszy od zanotowanego w tym samym czasie 2023 r. Co więcej, kluczowy dla węgierskiego koncernu wskaźnik, czyli oczyszczony wynik CSS EBITDA sięgnął 718 mln USD i również był nieco lepszy od ubiegłorocznego. Z kolei zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej spadł o 42 proc. i wyniósł 265 mln USD.

Węgrzy mniej zarobili na wydobyciu

W I kwartale koncern największy zarobek zanotował w biznesie rafineryjno-petrochemicznym. Z jednej strony odnotował tu wzrost marż, a z drugiej spadek realizowanej produkcji. Ponadto negatywny wpływ na opublikowane dane miały nadzwyczajne działania węgierskiego rządu, który nałożył podatki: od przychodu, od różnicy cen ropy Brent i Ural oraz emisyjny. W efekcie oczyszczony wynik CSS EBITDA w biznesie rafineryjno-petrochemicznym wyniósł 293 mln USD, co oznaczało jego spadek o 2 proc.

Nieco mocniej bo o 8 proc. (do 262 mln USD) zmalał zarobek w obszarze wydobycia ropy i gazu. Ujemny wpływ na ten obszar prowadzonej działalności miał spadek produkcji do 92,3 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy) dziennie, czyli o 3,7 proc. oraz stosunkowo niskie ceny błękitnego paliwa.

Czytaj więcej

MOL buduje instalacje zielonego wodoru

Stacje paliw dają MOL-owi wyższe profity

O kilkanaście procent poprawiły się za to zyski w trzecim co do wielkości biznesie MOL-a obejmującym usługi konsumenckie (dział sprzedaży detalicznej obejmujący działalność stacji paliw). Koncern chwali się w tym zakresie m.in. wzrostem marży pozapaliwowej oraz zwyżką sprzedaży paliw o 6 proc. Znacznie mniejszy wpływ na wyniki węgierskiego koncernu miały już dwa pozostałe kluczowe obszary prowadzonej działalności. Co więcej w obszarze gazu ziemnego zyski pozostały bez zmian, a w biznesie gospodarki o obiegu zamkniętym zmniejszono straty.

 „Mierząc się z zewnętrznymi wyzwaniami, udało nam się osiągnąć solidne rezultaty. Nasza stabilność jest kluczowa dla wzmacniania bezpieczeństwa dostaw w Europie Środkowo-Wschodniej oraz realizacji strategicznych inwestycji takich jak wart 1,3 mld euro kompleks poliolowy, który zostanie wkrótce oddany do użytku” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL-a. Przypomina, że w marcu przedstawiony został w zaktualizowanej strategii ambitny program inwestycyjny, służący zwiększeniu konkurencyjności zarówno koncernu, jak też samej branży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni
Surowce i paliwa
Nagrody nie wpłyną na koszty JSW
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Ekopolowi wyzwań nie brakuje
Surowce i paliwa
KGHM przygotowuje się do remontów w hutach miedzi