W Orlenie wymieniono radę. Teraz czas na zarząd

Akcjonariusze powołali do rady nadzorczej dziewięć osób. Wszyscy byli kandydatami zgłoszonymi przez Skarb Państwa. W kolejnym kroku dojdzie do roszad w zarządzie. Obecnie składa się on z sześciu osób na 11 członków będących jeszcze w poniedziałek.

Publikacja: 07.02.2024 06:00

W Orlenie wymieniono radę. Teraz czas na zarząd

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

We wtorek nadzwyczajne walne zgromadzenie Orlenu wymieniło niemal całą radę nadzorczą spółki. Ostał się jednie prof. Wojciech Popiołek, którego wcześniej w imieniu Skarbu Państwa (ma 49,9 proc. akcji koncernu) powołał do tego gremium minister aktywów państwowych. Wprawdzie tuż przed NWZ minister go odwołał, ale w trakcie obrad znowu został do rady powołany. Co więcej, powierzono mu funkcję przewodniczącego. W radzie Orlenu znalazło się też osiem nowych osób, już wcześniej rekomendowanych przez Skarb Państwa. Byli to: Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński. Odpowiedniego poparcia nie uzyskał za to Jan Woźniak, kandydat Nationale-Nederlanden OFE (fundusz ma 5,4 proc. wszystkich walorów).

Co ciekawe, zanim doszło do powołania nowych członków rady nadzorczej Orlenu, ustalono, że to gremium będzie liczyć 10 osób. Jak z tego wynika, jedno miejsce nie zostało obsadzone. Być może zrobi to minister aktywów państwowych, gdyż zgodnie ze statutem spółki ma prawo do bezpośredniego powołania jednego członka rady.

Będą kolejne roszady

W kolejnym kroku powinno dojść do powołania nowego zarządu Orlenu. Do chwili zamknięcia tego numeru „Parkietu” nie było wiadomo, kto może wejść w jego skład. Powołanie i odwoływanie członków tego zarządu to niemal wyłączna kompetencja rady. Na mocy statutu uprawnienie do powołania jednego członka zarządu ma ponadto przedstawiciel Skarbu Państwa. Odwołać może go już jednak tylko rada.

Zgodnie ze statutem Orlenu zarząd składa się od pięciu do 11 osób. Jeszcze w poniedziałek był obsadzony w maksymalnej liczbie. Poniedziałek był jednak ostatnim dniem urzędowania Daniela Obajtka, byłego już prezesa spółki. Odwołała go rada po tym, jak kilka dni wcześniej podał się do jej dyspozycji. Ponadto z funkcji członków zarządu zrezygnowali: Michał Róg, Patrycja Klarecka, Armen Artwich i Jan Szewczak. Tym samym zarząd Orlenu zmniejszył się do sześciu osób. W jego składzie pozostali: Józef Węgrecki, Piotr Sabat, Adam Burak, Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski. Żadnej z tych osób nie są dawane szanse na utrzymanie się na zajmowanym stanowisku.

Czytaj więcej

Obajtek rezygnuje z funkcji prezesa Orlenu. Odejdzie na dzień przed NWZA

Premier Donald Tusk już jakiś czas temu zapowiedział, że zarządy giełdowych spółek będą wybierane w ramach konkursów. Tak już się dzieje w przypadku Enei, w której właśnie ogłoszono konkurs na prezesa i członków zarządu. Nie zmiana to faktu, że do czasowego pełnienia tych funkcji w Orlenie i innych firmach mogą zostać delegowani np. nowi członkowie rady.

Już jakiś czas temu ruszyła giełda potencjalnych kandydatów na stanowiska w zarządzie płockiej spółki. Początkowo na jej szefa typowano Elżbietę Bieńkowską (w dwóch pierwszych gabinetach premiera Tuska pełniła funkcję ministra rozwoju regionalnego) i Roberta Soszyńskiego (w latach 2008–2012 prezes PERN). Potem w mediach pojawiały się też kandydatury: Krzysztofa Zamasza (dyrektor handlowy Grupy Veolia), Beaty Stelmach (była prezesem GE w Polsce i PZL-Świdnik) i Jacka Krawca (były prezes Orlenu).

Majątek koncernu

We wtorek akcjonariusze Orlenu, głosami Skarbu Państwa, zaakceptowali też cztery istotne zmiany dotyczące majątku koncernu. Tym samym m.in. przyjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w firmie Gas Storage Poland w Dębogórzu. Orlen został zobowiązany do jej sprzedaży przez UOKiK w związku z przejęciem PGNiG. Akceptację zyskał też projekt dotyczący zbycia nieruchomości w gminie Stara Biała i w Płocku, poprzez ich wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym zależnego Orlenu Olefiny. Sprawa związana jest z kontynuacją budowy Kompleksu Olefiny III oraz procesem pozyskiwania finansowania dla tej inwestycji. Kolejne dwie uchwały dotyczyły wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz PGNiG Upstream Polska oraz objęcia udziałów w zależnej Polskiej Spółce Gazownictwa w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wkład niepieniężny.

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni