Ropa najtańsza od pół roku. Na rynku jest jej za dużo

Ceny ropy naftowej pozostają na najniższych poziomach od sześciu miesięcy. Rynek nie wierzy w porozumienie COP28 i redukcje uczestników porozumienia OPEC+.

Publikacja: 13.12.2023 17:25

Ropa najtańsza od pół roku. Na rynku jest jej za dużo

Foto: Bloomberg

W środę ceny ropy naftowej pozostały na niemal niezmienionym poziomie. Dzień wcześniej surowiec potaniał o ponad 3 proc. do najniższych poziomów od sześciu miesięcy w związku z nadwyżką podaży i obawami o popyt, informuje agencja Reuters.

Lutowe kontrakty terminowe na ropę marki Brent podrożały o 6 centów, czyli 0,08 proc., do 73,30 dolarów za baryłkę. Styczniowe kontrakty terminowe na amerykańską WTI wzrosły o 10 centów, czyli 0,15 proc., do 68,71 dolarów za baryłkę. We wtorek za to notowania kontraktów terminowych Brent obniżyły się do ​​najniższego poziomu zamknięcia od końca czerwca czyli 73,24 dolarów za baryłkę, tracąc tym samym w jeden dzień 2,79 dolara.

Co wpłynie na ceny ropy pod koniec roku?

- Obawy dotyczące perspektyw światowej gospodarki w przyszłym roku; brak zaangażowania w cięcia produkcji ze strony eksporterów z porozumienia OPEC+ oraz wzrost produkcji w wielu miejscach, w tym rekordowy poziom w USA, wywierają duży wpływ na ceny pod koniec roku – tłumaczy zachowanie rynku Craig Erlam, analityk firmy Oanda.

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Uczestnicy rynku oczekują, że kierownictwo Fed utrzyma główną stopę procentową na tym samym poziomie po wynikach trzeciego posiedzenia z rzędu.

- Utrzymywanie wysokich stóp procentowych może stanowić „prawdziwą przeszkodę dla długoterminowych zakupów ropy" – ocenia analityk PVM, John Evans. Zwraca uwagę na obecną sytuację na rynku contango - kontrakty futures są tam droższe od bieżących cen spot, dzięki czemu opłaca się kupować ropę, a następnie ją magazynować – czekając na odpowiedni moment.

Rynek nie zareagował także na ostateczne ustalenia zakończonego szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju. W środę 200 krajów osiągnęło porozumienie w sprawie rozpoczęcia ograniczania światowego zużycia paliw węglowodorowych. Jak to miałoby jednak wyglądać, kiedy główni gracze rynku ropy, jak Arabia Saudyjska, twierdzą, że nie zgadzają się z przyjętą wersją porozumienia i nie będzie ono miało wpływu na eksport ropy i gazu z Pustynnego Królestwa.

Surowce i paliwa
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Surowce i paliwa
Większość biznesów Unimotu poprawiła wyniki
Surowce i paliwa
Orlen spodziewa się pogorszenia wyników w końcówce roku
Surowce i paliwa
KGHM jest blisko zakończenia prac nad strategią
Surowce i paliwa
Fundusze łączą siły w Orlenie. Chcą mieć więcej do powiedzenia
Surowce i paliwa
Ekopol wiąże duże nadzieje z syntetycznym dieslem