MOL Group podwoił zyski na sprzedaży paliw

Zakupy stacji paliw od Orlenu w Polsce i od OMV w Słowenii były jedną z głównych przyczyn sukcesu w biznesie detalicznym. Łączy zarobek koncernu jednak spadł. Mimo to podniesiono prognozę zysku na 2023 r.

Publikacja: 10.11.2023 10:57

MOL Group podwoił zyski na sprzedaży paliw

Foto: AdobeStock

W III kwartale MOL Group wypracował prawie 7,27 mld USD skonsolidowanych przychodów, co oznaczało ich wzrost o 1,7 proc. w ujęciu rok do roku. Z kolei zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 498 mln USD (zniżka o 24,2 proc.). Co ważniejsze kluczowy dla węgierskiego koncernu wskaźnik, czyli oczyszczony wynik CSS EBITDA sięgnął 976 mln USD i tym samym pogorszył się o 32,6 proc.

Koncern informuje, że spadek zysków jest m.in. konsekwencją działań niektórych rządów ustalających nowe daniny. Chodzi zwłaszcza o podatek od emisji wprowadzony na Węgrzech, a obowiązujący wstecznie od 1 stycznia 2023 r. W tym kontekście trzeba też zauważyć, że obowiązujące w niektórych państwach podatki od nadmiarowych zysków, nadal mocno odbijają się na wynikach grupy, gdyż po trzech kwartałach sięgają już 1,061 mld USD, czyli około połowy wyniku CSS EBITDA za ten okres.

Duży wpływ na wyniki w biznesach rafineryjno-petrochemicznym i wydobywczym cały czas mają czynniki rynkowe. W pierwszym z nich wprawdzie osiągano wyższe marże rafineryjne ale nie były one w stanie zrównoważyć zmniejszającej się różnicy w cenach ropy gatunków Brent i Ural oraz słabnących wyników na działalności petrochemicznej. Z kolei w biznesie wydobywczym spadła ilość pozyskiwanych surowców, co przy wysokich obciążeniach podatkowych istotnie ograniczyło zyski.

Czytaj więcej

Kondycja MOL-a istotnie pogorszyła się

MOL Group wyjątkowo duże powody do zadowolenia może mieć za z działalności prowadzonej na rynku detalicznym. W tym obszarze podwoił zyski do czego w dużej mierze przyczyniały się przejęcia stacji paliw dokonane w Polsce (od Orlenu) i w Słowenii (od OMV). Rynki te, w samym III kwartale, dołożyły do rezultatów grupy łącznie 400 mln litrów sprzedanego paliwa. Do tego doszedł rosnący popyt i udział sprzedaży pozapaliwowej oraz sukces programu lojalnościowego, który zdobył 1 mln użytkowników na Węgrzech i ponad 0,7 mln w Polsce. Pomogło też zniesienie cen maksymalnych na paliwa obowiązujące wcześniej na niektórych rynkach.

Mimo że zyski MOL Group spadły, to zniżki okazały się mniejsze od szacowanych przez koncern. W efekcie podniósł on prognozę CSS EBITDA na cały ten rok do 2,8 mld USD z 2,5 mld USD oczekiwanych wcześniej. Po trzech kwartałach wynik ten wynosi 2,1 mld USD. „W ostatnim kwartale byliśmy w stanie łagodzić wpływ negatywnych czynników zewnętrznych dzięki poprawie marż rafineryjnych oraz zwiększonemu popytowi konsumentów na paliwa. Możemy dzięki temu podnieść naszą prognozę EBITDA na cały rok, ponieważ jesteśmy pewni naszego odpornego modelu biznesowego i naszej zdolności radzenia sobie z trudnymi warunkami zewnętrznymi czy możliwymi dalszymi interwencjami rządowymi” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL Group.

Surowce i paliwa
Ruszył rebranding franczyzowych stacji MOL-a w Polsce
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Surowce i paliwa
Orlen konsoliduje aktywa wydobywcze w Polsce
Surowce i paliwa
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Surowce i paliwa
Większość biznesów Unimotu poprawiła wyniki
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Surowce i paliwa
Orlen spodziewa się pogorszenia wyników w końcówce roku
Surowce i paliwa
KGHM jest blisko zakończenia prac nad strategią