Jak powiedziała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, budowa bloków gazowo-parowych oraz infrastruktury sieciowej zasilającej w gaz te obiekty ma strategiczne znaczenie nie tylko dla regionu zachodniopolskiego, ale również dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju.
Gazociąg zapewni gaz dla budowanych dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni PGE Gryfino 2050 o łącznej mocy 1340 MW. Gaz-System, operator systemu gazociągów w Polsce w ciągu 14 miesięcy (licząc od momentu podpisania umowy z wykonawcą do odbioru technicznego) wybudował gazociąg łączący nowo budowaną elektrownię gazowo-parową z krajowym systemem przesyłowym. Gaz będzie pochodził z terminala LNG w Świnoujściu oraz gazociągu Baltic Pipe. Elektrownia zastąpi stare bloki na węgiel.
Gazociąg przyłączeniowy relacji Przywodzie - PGE Gryfino 2050 ma 63 km długości, a jego trasa przebiega przez siedem gmin województwa zachodniopomorskiego: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Bielice, Banie, Gryfino, Widuchowa.
O ile gazociąg już jest to elektrownia na gaz łapie opóźnienie. PGE Gryfino 2050, spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej, poinformowała w lipcu że przekazanie inwestycji do eksploatacji dwóch bloków gazowych o mocy 700 MW każda w elektrowni Dolna Odra opóźni się. Datę tę przesunięto z 11 grudnia 2023 r. na nie później niż 30 kwietnia 2024 r. Nowa inwestycja miała wejść do dyspozycji operatora systemu energetycznego, a więc Polskich Sieci Elektroenergetycznych, z początkiem 2024 r.
Spółka ma zawarty z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi kontrakt mocowy, za jego niedotrzymanie są kary finansowe – i takowe spotkają spółkę, z czym pogodziła się już PGE. "Zgodnie z umową bloki gazowe w Gryfinie powinny być w dyspozycji PSE od 2 stycznia 2024 r., czyli pierwszego dnia roboczego w 2024 r. W przypadku niedotrzymania tego terminu naliczona zostanie kara umowna, której wysokość wynika z zapisów ustawy o rynku mocy" – informowała nas PGE. Aukcję w ramach rynku mocy dla tej inwestycji spółka wygrała pod koniec 2019 r. Kontrakt dotyczy 17 lat, a cena maksymalna za energię sięgnęła blisko 270 zł/kW/rok.