Orlen Projekt zamierza przejąć Energop

Firma większość przychodów uzyskuje z realizacji kontraktów na rzecz koncernu. Jednocześnie ponosi straty. Za ile będzie kupiona, nie podano.

Publikacja: 18.09.2023 21:00

Orlen Projekt zamierza przejąć Energop

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

Orlen, poprzez zależny Orlen Projekt, zamierza nabyć od Agencji Rozwoju Przemysłu 74,1 proc. udziałów w firmie Energop z siedzibą w Sochaczewie. W tym celu podpisał warunkową umowę zakupu. Do finalizacji transakcji niezbędne jest jeszcze uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Potencjalnej wartości transakcji nie ujawniono.

Nabywane przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji rurociągów przemysłowych, w tym zwłaszcza dla sektorów: rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego. Wytwarza też konstrukcje stalowe, zbiorniki i elementy towarzyszące instalacjom rurociągowym. Jego oferta obejmuje zarówno prefabrykację, jak i kompletny montaż tych instalacji. Koncern podaje, że dzięki planowanej transakcji zabezpieczy sobie realizację projektów inwestycyjnych m.in. w zakresie infrastruktury krytycznej. „Do 2030 r. koncern przeznaczy około 170 mld zł na projekty infrastrukturalne związane z produkcją rafineryjną, wydobyciem i obrotem gazem oraz produkcją petrochemiczną. We wszystkich tych segmentach infrastruktura rurociągowa odgrywa istotną rolę” – przekonuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Z kolei Marcin Kasza, prezes Orlen Projekt, zauważa, że w ubiegłym roku aż 80 proc. prac realizowanych przez Energop było wykonywanych dla płockiego koncernu. „To spółka z dużym potencjałem do rozwoju, dlatego podjęliśmy decyzję o zakupie większościowego pakietu udziałów. Dla nas to dodatkowe zabezpieczenie dla prowadzonych przez nas projektów inwestycyjnych” – twierdzi Kasza.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy