Prezes Orlenu tłumaczy się z sytuacji z cenami paliw

Według Daniela Obajtka ceny paliw stabilizowano w końcówce ubiegłego roku po to, aby na polskich stacjach nie było chaosu takiego jak na Węgrzech. Na pytania dziennikarzy prezes nie odpowiadał.

Publikacja: 03.01.2023 21:22

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, zauważa, że polski rynek paliw to nie tylko produkcja płockiego konce

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, zauważa, że polski rynek paliw to nie tylko produkcja płockiego koncernu, ale również import.

Foto: Fot. p. guzik

Wtorek był kolejnym dniem publicznej debaty i narastających sporów w sprawie oskarżeń kierowanych pod adresem Orlenu o sztuczne zawyżanie cen paliw w końcówce ubiegłego roku po to, aby ich nie podnosić od 1 stycznia w związku z rosnącymi podatkami. Swoje stanowisko podczas briefingu dla prasy osobiście przedstawił Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu. Według niego Orlen z wyprzedzeniem zapewniał, że zrobi wszystko w celu utrzymania cen na stabilnym poziomie, aby na stacjach nie było chaosu.

Przypomniał m.in., że w chwili napaści Rosji na Ukrainę na stacjach ustawiały się kolejki, gdyż były obawy związane z pojawieniem się braków w dostawach paliw. Mimo to Orlen ustabilizował sytuację. Podobne obawy związane z cenami pojawiły się ostatnio.

Czytaj więcej

Orlen oskarżany jest o monopol

– Gdybyśmy miesiąc wcześniej nie komunikowali, że chcemy utrzymać ceny, w okresie przedświątecznym mielibyśmy panikę na stacjach – przekonywał Obajtek. Odnosząc się do oskarżeń o stosowanie praktyk monopolistycznych, zauważył, że nad Wisłą rynek paliw to nie tylko produkcja Orlenu, ale również import. W efekcie, gdyby ceny były zbyt niskie, zagraniczne dostawy zostałyby zatrzymane i mogłyby pojawić się braki na stacjach. Jako przykład podał Węgry, gdzie ręczne sterowanie cenami paliw doprowadziło do ich niedoborów.

Obajtek za obecne zamieszanie na rynku paliw, również w zakresie fuzji Orlenu z Lotosem, powtórnie obwiniał polityków opozycji i wskazał, że to nie oni powinni oceniać obecną sytuację. – Dziś Orlen jest największą spółką w regionie. Ocena naszych działań należy do akcjonariuszy, którzy zdecydowali, że chcą fuzji – przekonywał Obajtek. Co istotne, podczas briefingu nie pozwolono dziennikarzom zadawać pytań.

Konferencję prasową zwołał z kolei Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław, który w poniedziałek poprzez facebookowy profil oskarżył Orlen o stosowanie praktyk monopolistycznych. W samym grudniu wrocławska spółka musiała zapłacić za zakupy diesla od Orlenu prawie o 1 mln zł więcej niż wcześniej. W trakcie konferencji Balawejder przedstawił szczegółowe wyliczenia dotyczące tej kwoty oraz przedstawił wniosek skierowany do UOKiK dotyczący zawiadomienia o możliwości nadużywania pozycji dominującej przez Orlen Paliwa wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego.

Spółce z grupy Orlenu zarzuca się, że naruszyła zasady wolnego rynku i uczciwej konkurencji przez zastosowaną politykę cen paliw.

„Zaryzykować można stwierdzenie, że hurtowa cena paliwa oferowanego przez Orlen Paliwa ustalana jest na tyle swobodnie, że nie zależy ani od cen paliwa na giełdach, ani od kursu polskiej waluty” – napisał Balawejder we wniosku do UOKiK. Wskazał też, że Orlen Paliwa posiada ponad 90 proc. udziału w rynku hurtowym paliw w Polsce.

Surowce i paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Surowce i paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i paliwa
Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM w listopadzie niższa o 6 proc. rdr
Surowce i paliwa
Rynek oczekuje lepszego budżetu KGHM-u na 2025 r.
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Surowce i paliwa
Akcje Orlenu wyceniane najniżej od ponad czterech lat
Surowce i paliwa
Minister potwierdza: Rząd odwołał się od wyroku ws. GreenX Metals