12 grudnia Orlen otrzymał informację o złożeniu kolejnego pozwu o uchylenie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z 10 października 2022 r. w sprawie połączenia spółki z PGNiG oraz zgody na proponowane zmiany statutu PKN Orlen. Nie jest to pierwszy taki wniosek, bo 28 listopada 2022 r. Orlen poinformował o złożeniu pozwu przez byłego akcjonariusza PGNiG o uchylenie uchwały NWZ PGNiG w sprawie połączenia obu spółek.
W czasie trwania zgromadzenia akcjonariuszy towarzyszyły protesty przeciwników fuzji. Mimo protestów za uchwałą dotyczącą połączenia oddano zdecydowaną większość głosów, które reprezentowały 85,83 proc. akcjonariuszy PGNiG. W czasie zgromadzenia grupa udziałowców zapowiedziała zaskarżenie uchwały do sądu i wniosek o zabezpieczenie powództwa – wstrzymanie wejścia jej w życie do czasu rozpatrzenia sprawy. Przypomnijmy, że mimo to fuzja Orlenu i PGNiG stała się faktem 2 listopada, gdy połączenie obu firm zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.
Orlen broni fuzji
W odpowiedzi na pytania redakcji „Parkietu” PKN Orlen zapewnia, że proces połączenia z PGNiG realizowany jest w oparciu o poszanowanie przepisów prawa. – W związku z tym nie ma żadnych podstaw do podważania wiarygodności i transparentności tego procesu – podkreśla biuro prasowe spółki. Podaje także, że przejęcie PGNiG ma wymiar wyłącznie biznesowy, a synergie, które zostały uwolnione w momencie finalizacji połączenia, przynoszą konkretne i wymierne korzyści dla obu spółek, ich klientów, akcjonariuszy i pracowników. Spółka przekonuje także, że ta decyzja ma także silny mandat innych uczestników tego zgromadzenia. – Należy podkreślić, że 99,99 proc. akcjonariuszy PGNiG wyraziło zgodę na połączenie z Grupą Orlen – dodaje biuro prasowe. Jako argument przemawiający za słusznością podjętej decyzji z punktu widzenia prowadzenia biznesu Orlen przypomina, że w związku z finalizacją połączenia ratingi spółki wzrosły. – Agencja Fitch Ratings podwyższyła długoterminowy rating koncernu do „BBB+” z perspektywą stabilną. Natomiast Agencja Moody’s Investors Service przyznała najwyższą w historii PKN Orlen ocenę na poziomie A3 – argumentuje spółka.
Fuzji nie da się cofnąć
Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku, podkreśla, że nie znamy argumentacji, która znalazła się w pozwie, przypomina jednak, że podobne pozwy pojawiły się, kiedy Orlen przejmował Lotos. – Wydaje się, że nie ma już możliwości cofnąć zarówno fuzji z Lotosem, jak z PGNiG, bowiem spółki zostały wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego. Nastąpiło już fizyczne połączenie, dlatego też trudno wyobrazić sobie ekonomiczne „odkręcenie” tego procesu, nawet jeśli takie decyzje sądowe zostałyby ogłoszone – mówi Kliszcz.
Przypomnijmy, że od dwóch lat toczą się sprawy sądowe wytoczone przez akcjonariuszy Energi. Trwa także proces z inicjatywy dwóch mniejszościowych akcjonariuszy Lotosu w sprawie unieważnienia lub uchylenia uchwały o połączeniu z Orlenem.