Zmieniająca się na rynku sytuacja powoduje, że grupa Unimot intensyfikuje inwestycje w logistykę paliw. Efektem tego są m.in. umowy na zakup i dzierżawę taboru. Szczególnie duże wydatki będą poniesione na nabycie nowych cystern kolejowych. Łącznie pochłoną 15,54 mln euro (75,7 mln zł). To dużo, zważywszy, że ostatnio inwestycje były znacznie mniejsze. – Grupa w okresie sześciu miesięcy 2022 r. poniosła nakłady inwestycyjne w wysokości około 7 mln zł głównie na modernizację i dostosowanie do marki Avia własnych i dzierżawionych stacji paliw, sprzętu komputerowego oraz wyposażenia. W 2021 r. nakłady inwestycyjne wyniosły około 14,6 mln zł i były to również głównie inwestycje związane ze stacjami Avia – informuje Robert Brzozowski, wiceprezes Unimotu.

Nowy tabor

Spółka nie ujawnia, ile kupuje cystern. Podaje jedynie, że ich łączna pojemność to ponad 8 tys. m sześc. Jeśli przyjąć, że kupiła cysterny mieszczące do 60 m sześc. paliwa, których po polskich torach jeździ najwięcej, to będzie ich łącznie ponad 130 sztuk. W przypadku większych jednostek wagonów może być mniej niż 100. Umowy na ich zakup podpisano z tą samą firmą w lipcu i wrześniu. Unimot nie podaje informacji o drugiej stronie transakcji. Wiadomo jedynie, że jest to podmiot, który działa na rynku logistycznym, ale zajmuje się też sprzedażą wagonów. Obie umowy opiewają na zakup cystern o pojemności po około 4 tys. m sześc. – Część wagonów już jest w dyspozycji grupy, kolejne włączane są w miesięcznych cyklach. W I kwartale 2023 r. wszystkie zakupione cysterny kolejowe będą już w dyspozycji grupy – mówi Brzozowski.

Nie tylko wagony

Grupa Unimot nie posiada własnych lokomotyw, dlatego usługę trakcyjną zleca zewnętrznym przewoźnikom. Tych jest na rynku wielu, więc nie ma problemów z ich pozyskaniem. W efekcie na razie nie zanosi się tu też na zmiany. – Grupa nie posiada licencji przewoźnika kolejowego i jako właściciel cystern kolejowych nie musi jej posiadać. Usługi przewozu zlecane są zewnętrznym operatorom, którzy posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia do wykonywania tego typu usług – przekonuje Brzozowski.

Unimot cysterny wykorzystuje głównie do transportu diesla do baz paliwowych wewnątrz kraju, z portu w Gdyni, który jest jego głównym hubem logistycznym. W razie potrzeby te same wagony mogą być wykorzystane do przewozu benzyn. Niezależnie od tego spółka dzierżawi wagony do transportu LPG. Szczegółów na ich temat nie ujawnia. Wiadomo jedynie, że na dziś nie planuje inwestycji w tego typu tabor. Sukcesywnie uzupełnia za to flotę służącą do transportu drogowego paliw. Dziś posiada 16 zestawów (ciągnik z naczepą) i jedną autocysternę. Planowane są tu też kolejne inwestycje.