Enea przekazała w weekend, że Bogdanka dostarczy mniej surowca nie tylko w tym roku, ale w też w 2023 r. Chodzi o 0,331 mln ton węgla dla spółek Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Enea Ciepło. Wcześniej, bo 17 września, Enea przekazała, że otrzymała od kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka informację o niewykonaniu umów ze wspomnianymi spółkami w tym roku. Chodzi o brak możliwości dostarczenia 1,44 mln ton węgla do końca 2022 r., co przełoży się na pilną potrzebę importu jeszcze w tym roku blisko 1 mln ton węgla na potrzeby grupy.

– Trwają analizy w zakresie oszacowania wpływu zaistniałej sytuacji na konieczność oraz ilość węgla kamiennego wymaganego do zakupu przez spółki wytwórcze Grupy Enea od innych dostawców niż Bogdanka oraz na przyszłe wyniki grupy, w tym wysokości ewentualnych rezerw z tego tytułu – podaje Enea.

To jednak nie koniec, bo także zakład Grupy Azoty w Puławach może nie otrzymać 0,16 mln ton węgla w przyszłym roku. – Bogdanka zaznaczyła, że przekazana prognoza operacyjna (dotycząca problemów w dostawie węgla – red.) ma charakter szacunkowy, co oznacza, że nie jest możliwe zapewnienie jej realizacji – podały ZA Puławy. Paliwo mogło trafić do nowej jednostki węglowej w Puławach, która ma zostać dokończona w przyszłym roku. Tę inwestycję także trapią problemy, bo miała być gotowa w tym roku. Jaki jest harmonogram tej inwestycji obecnie? Spółka nie odpowiedziała na pytania do czasu zamknięcia gazety.

O pojawieniu się nagłych i nieprzewidywalnych utrudnień w prowadzeniu wydobycia Bogdanka poinformowała na początku września. Utrudnienia te były bezpośrednim powodem zatrzymania produkcji ze ściany 3/VII/385. – Wstrzymanie biegu ściany powoduje konieczność zmiany harmonogramu eksploatacji innych ścian zarówno w 2022, jak i 2023 r. zlokalizowanych w różnych rejonach kopalni. W obecnej sytuacji ponowne uruchomienie zatrzymanej ściany nie spowoduje natychmiastowego zwiększenia możliwości produkcyjnych zakładu górniczego do zakładanego pierwotnie poziomu, stąd nasze nowe założenia dotyczące produkcji są na poziomie 8,3 mln t – tłumaczy się w odpowiedzi na pytania redakcji biuro prasowe kopalni.

W połowie września Bogdanka obniżyła do 8,3 mln ton z 9,2 mln ton plan produkcji węgla handlowego w 2022 r. Taki też poziom planuje w 2023 r.