Pat notowań złota. Ważne decyzje Fedu

Ostatnie tygodnie są bardzo trudne dla notowań złota, głównie ze względu na politykę prowadzoną przez Fed. Przecena kruszcu może być kontynuowana.

Publikacja: 03.10.2022 21:00

Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.

Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.

Foto: Fot. mat. prasowe

W tym roku cena złota spadła o około 9 proc. do ponad 1,6 tys. dol. za uncję. Uwagę przyciąga fakt, że od marcowego szczytu cenowego notowania kruszcu spadają, mimo utrzymującej się wysokiej inflacji oraz zagrożenia wojną w Ukrainie. Wszystkiemu winny jednak mocny dolar.

Potencjał przeceny...

Właśnie z powodu nadchodzących kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Fed, a co za tym idzie, utrzymaniu się aprecjacji dolara, ceny złota mogą jeszcze spaść.

– W ostatnich tygodniach obserwujemy spadek cen złota i w mojej ocenie nadal jest potencjał przeceny. Jest to między innymi efekt silnego dolara, a szczególnie decyzji Fedu o walce z inflacją.

Wszyscy więc czekają na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA, a to oznacza umacnianie się dolara. Ta waluta jest obecnie w bliskiej korelacji z wyceną złota, cena więc tego kruszcu nadal może spadać – uważa Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.

Na podobne aspekty nacisk kładą także analitycy Saxo Banku. Zauważają również, że notowania złota mogą być jednak wsparte przez napływające informacje z wojny w Ukrainie.

– Złoto jest wspierane przez obawy geopolityczne dotyczące między innymi zagrożenia nuklearnego ze strony Putina. Inwestorzy są również coraz bardziej zaniepokojeni jastrzębimi działaniami Fedu i tym, jak może to złamać rynek walut i obligacji – stwierdzili eksperci.

Czytaj więcej

Rosną zyski Mennicy Skarbowej

...ale i stabilizacji

Mimo wspomnianych aspektów niektóre czynniki wskazują, że ceny kruszcu w najbliższych tygodniach będą stabilne. – Obecnie działania Fedu są już w dużym stopniu wycenione na rynku przez inwestorów, więc nie generują tak dużej presji spadkowej jak wcześniej – wskazała w porannym komentarzu Dorota Sierakowska z DM BOŚ.

Złoto może przyciągać inwestorów szczególnie w Polsce ze względu na stabilną cenę i obecną sytuację m.in. na rynku nieruchomości. – Inflacja w Polsce sięga 17 proc., a roczne lokaty bankowe są oprocentowane na około 7 proc., czyli realnie przynoszą stratę. Trudniej kupić też mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem, bo deweloperzy wstrzymują nowe inwestycje. W takim otoczeniu złoto jest dobrą inwestycją, szczególnie w dłuższym terminie – uważa Żołędowski.

W I półroczu Mennica Skarbowa sprzedała 2,4 tony złota, o ponad 40 proc. więcej niż w poprzednim roku. Trend ten może nie być jednak podtrzymany m.in. ze względu na to, że środki Polaków zamiast na aktywa inwestycyjne, przeznaczane będą m.in. na drożejącą żywność i rachunki.

Od początku roku kurs akcji firmy spadł o ponad 30 proc. Przełomem było zgłoszenie przed WZ uchwały przez byłą członkinię zarządu i akcjonariuszkę Agnieszkę Olewską, dotyczącej wypłaty niemal 15 mln zł jako dywidendy. Ostatecznie zdecydowano się na wypłatę lekko ponad 1 mln zł. Spółka nie chce komentować sytuacji związanej z Olewską, która złożyła pozew o stwierdzenie nieważności uchwał WZ, m.in. dotyczących wypłaty wspomnianej dywidendy.

Surowce i paliwa
Ekopolowi wyzwań nie brakuje
Surowce i paliwa
Nagrody nie wpłyną na koszty JSW
Surowce i paliwa
KGHM przygotowuje się do remontów w hutach miedzi
Surowce i paliwa
Geopolityka jest dziś kluczowa dla ropy, gazu i paliw
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Orlen jest bliżej przejęcia od Azotów sztandarowej inwestycji
Surowce i paliwa
Związki chcą odrzucenia wniosku o koncesję zagranicznej firmy i przyznania jej JSW