Agencja ratingowa EuroRating zmieniła ze stabilnej na negatywną perspektywę ratingu kredytowego PGNiG. To oznacza, że według obecnych szacunków prawdopodobieństwo obniżenia nadanego spółce ratingu w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3. Jednocześnie sam rating utrzymany został na poziomie „A-”. W uzasadnieniu napisano m.in., że to konsekwencja planowanego przejęcia gazowniczego koncernu przez Orlen, który posiada gorszy profil ryzyka kredytowego, bo na poziomie „BBB”. Poza tym w PGNiG wzrosło zadłużenie i pogorszyła się struktury finansowania aktywów.
Ryzyko kredytowe
EuroRating szacuje, że powstała po połączeniu spółka będzie w Polsce niemal monopolistą nie tylko na rynku paliw płynnych i gazu ziemnego. Będzie też miała silną pozycją w biznesach wytwarzania i dystrybucji prądu i ciepła. Ponadto obecny Orlen posiada nieco gorszy profil ryzyka kredytowego niż PGNiG. W efekcie powstała po fuzji firma prawdopodobnie otrzyma ocenę ratingową niższą niż obecnie posiadana przez gazowniczy koncern.
wyniosła wartość rynkowa PKN Orlen liczona według kursu jego akcji z otwarcia wtorkowych notowań ciągłych, który wynosił 59,68 zł.
Ostatnio w PGNiG nastąpił silny spadek udziału kapitału własnego w pasywach. Dodatkowo zmalały przepływy z działalności operacyjnej, co w połączeniu ze wzrostem wydatków inwestycyjnych skutkowało wysokimi ujemnymi wolnymi przepływami pieniężnymi. Kolejna sprawa dotyczy pogorszenia wskaźników płynności. Mimo to ich poziom nadal jest bezpieczny.
Czytaj więcej
Po fuzji na bazie aktywów PGNiG zostaną stworzone centra kompetencyjne w biznesie poszukiwań i wydobycia, dystrybucji gazu i ciepłownictwa.