Portfel odnawialnych źródeł energii w grupie został powiększony o 110 MW, dzięki nabyciu czterech lądowych farm wiatrowych. Do największych należą: Farma Wiatrowa Kobylnica (41,4 MW), FW Nowotna (40 MW), FW Karścino (90 MW), FW Karcino (51 MW) i FW Przykona (32,9 MW). Dwie pierwsze, a także FW Subkowy (8 MW) zostały przejęte w ub.r. od hiszpańskich funduszy za około 380 mln zł. Za inwestycje w lądowe farmy wiatrowe odpowiadają w grupie spółki celowe: Energa OZE oraz Orlen Wind 3.
Czytaj więcej
Drugi rok realizacji ambitnej strategii określonej do 2030 r. przyniesie rekordowe inwestycje. Największe nakłady mają dotyczyć obszarów: petrochemicznego, rafineryjnego i energetycznego. Aż 81 proc. z tegorocznych wydatków, szacowanych łącznie aż na 15,2 mld zł, koncern zamierza przeznaczyć na różne przedsięwzięcia zlokalizowane w naszym kraju.
Znaczenie wiatru na lądzie widać na podstawie wyników produkcji. Blisko 40 proc. mocy zainstalowanej w aktywach należących do Energi OZE pochodzi ze źródeł odnawialnych.
To jednak nie koniec i Orlen wraz z Energą nadal zamierzają rozwijać energetykę wiatrową na lądzie. Grupa jest zainteresowana zarówno nabywaniem projektów, jak i rozwojem posiadanych już aktywów.
Tekst powstał we współpracy z Orlenem