Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen nie będzie podlegać tak surowym warunkom zaradczym jak w przypadku przejęcia przez płocki koncern Grupy Lotos. Nowy podmiot – decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – będzie musiał jednak sprzedać spółkę Gas Storage Poland, która zarządza magazynami gazu w Polsce. Same magazyny mają pozostać we władaniu Orlenu.
Czytaj więcej
Nowy podmiot ma pozyskiwać i budować instalacje do produkcji biometanu, rozwijać nowe technologie, a także produkować i handlować surowcem powstałym z odnawialnych źródeł.
Dlaczego UOKiK zabrał głos?
Zdaniem urzędu antymonopolowego aktualna sytuacja na rynku gazu charakteryzuje się wzmacnianiem pozycji PGNiG i ograniczaniem działalności przez rynkowych konkurentów PGNiG i PKN Orlen. Pomimo formalnej niezależności Gas Storage Poland od PGNiG, brak separacji właścicielskiej – zdaniem UOKiK – stwarza zachętę do preferowania członków swojej grupy kapitałowej w działalności Gas Storage Poland. – Istniałoby zatem ryzyko, że po koncentracji połączony podmiot mógłby ograniczać dostęp do magazynów gazu swoim konkurentom na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu – tłumaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Zdaniem Michała Kozaka, analityka DM Trigon, warunek UOKiK nie powinien stanowić problemu. Podkreślił, że skala działalności magazynowej nie stanowi istotnego udziału w wynikach grupy. Podobnego zdania jest Kamil Kliszcz, analityk mBanku. – Nie zakładaliśmy, że UOKiK będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia do tego połączenia z punktu widzenia konkurencji – powiedział analityk.
Przyznał, że sam fakt, że UOKiK zgłosił obiekcje dotyczące akurat magazynów gazu, zastanawia. – W tym obszarze akurat fuzja poziomu koncentracji nie zmienia i wydawało się, że kwestie dotyczące operatora to będzie raczej osobna legislacja, podobnie jak ostatnia zmiana dotycząca odkupu zapasów obowiązkowych gazu od PGNiG przez państwową agencję – mówił Kliszcz. Niemniej jednak jego zdaniem z punktu widzenia fuzji kwestia sprzedaży operatora magazynów nie ma większego znaczenia, a skala transakcji będzie niewielka, a same magazyny pozostają w Orlenie.