Bogdanka Chętnych na akcje kopalni nie zabraknie

Wśród polskich podmiotów, które myślą o zakupie akcji Bogdanki (96,8 proc. kapitału należy do MSP; z oferty publicznej firma chce pozyskać 450 mln zł) prym wiodą spółki... kontrolowane przez Skarb Państwa.

Publikacja: 19.05.2009 01:48

Zainteresowana nabyciem akcji kopalni jest m.in. należąca w całości do państwa PGE. Jak powiedział jej prezes Tomasz Zadroga, zarząd analizuje prospekt emisyjny przyszłego debiutanta i ma wkrótce podjąć ostateczną decyzję o ewentualnym udziale w ofercie.

– Zastanawiamy się nad możliwością objęcia akcji Bogdanki w ramach transzy inwestorów instytucjonalnych – przyznał także Grzegorz Kulik, rzecznik Zakładów Azotowych Puławy, które należą do Skarbu Państwa w 50,72 proc. – W najbliższych dniach zarząd ma podjąć decyzję w tej sprawie – dodał i zapewnił, że spółka ma wystarczające fundusze, ponad 650 mln zł gotówki.

Kolejnym podmiotem, wymieniany w gronie potencjalnych zainteresowanych zakupem akcji Bogdanki jest giełdowa Enea (w 76,48 proc. w ręku Skarbu Państwa). Nie wiadomo na razie, czy któryś z tych inwestorów myśli o przejęciu znaczącego (ponad 5 proc.) pakietu walorów kopalni węgla.

Dokładnie miesiąc temu o zainteresowaniu prywatyzacją polskich firm, w tym także lubelskiej kopalni, mówił publicznie Petr Ivanek, szef polskiego przedstawicielstwa koncernu energetycznego CEZ. To kolejny państwowy inwestor, kontrolowany jednak przez rząd w Pradze. – Myślimy o wszystkich możliwościach inwestycyjnych, jakie pojawiają się na polskim rynku – powiedziała wczoraj Eva Novakova, rzeczniczka CEZ-u. Czy koncern chce wziąć udział w ofercie Bogdanki? – Ze względu na dużą konkurencję na rynku nie możemy się do tego w żaden sposób odnieść – stwierdziła Novakova.

Rok temu o zainteresowaniu Bogdanką wspominał też inny Czech, Zdenek Bakala, główny akcjonariusz koncernu węglowego NWR. – Jeśli polski rząd zdecyduje się na prywatyzację górnictwa, będziemy gotowi na wzięcie udziału w tym procesie – stwierdził. Czy to może oznaczać udział w ofercie Bogdanki? Przedstawiciele NWR odmówili nam wczoraj odpowiedzi na to pytanie.

[ramka][b]Wyniki NWR rozczarowały rynek[/b]

Przychody New World Resources w I kwartale 2009 r. wyniosły zaledwie 270,3 mln euro (1,21 mld zł), były zatem o 48 proc. niższe niż rok temu. Zysk operacyjny skurczył się aż o 81 proc., do niespełna 20 mln euro (89,5 mln zł). Przed rokiem spółka wydobywcza miała 117,8 mln euro zysku netto, a tym razem – nieoczekiwanie dla rynku, który spodziewał się 10,5 mln euro zarobku (47 mln zł) – 2,14 mln euro (9,6 mln zł) straty netto.Głównym powodem tak znacznego pogorszenia się wyników był spadek cen węgla energetycznego i koksującego oraz znacznie niższa, niż rok wcześniej jego sprzedaż.Kurs NWR wczoraj na zamknięciu w Pradze spadł o 6,5 proc., do 100,08 korony (16,62 zł), a na GPW – o 7,16 proc., do 16,47 zł.[/ramka]

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy