Ceny ropy w pobliżu pięciotygodniowego minimum

Ceny ropy utrzymują się w pobliżu pięciotygodniowego minimum, wahając się w pobliżu 64 dolarów za baryłkę z powodu obaw, iż ożywienie światowej gospodarki może nadejść później niż wcześniej się spodziewano.

Publikacja: 06.07.2009 17:53

Ceny ropy w pobliżu pięciotygodniowego minimum

Foto: Fotorzepa, Maciej Kosycarz MK Maciej Kosycarz

Po południu notowania baryłki amerykańskiej ropy na giełdzie towarowej w Nowym Jorku spadły o 2,93 dolara, do 63,80 dolara. W tym czasie cena ropy Brent na londyńskim rynku obniżyła się o 1,84 dolara, do 63,77 dolara za baryłkę.

Opublikowane w ubiegłym tygodniu gorsze od oczekiwanych dane gospodarcze zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i Europy, wzbudziły u inwestorów obawy, że światowa recesja jeszcze się nie skończyła.

„Ceny kontynuują spadki z ubiegłego tygodnia, wywołane słabym raportem z amerykańskiego rynku pracy” – powiedział Tony Nuan, specjalista do spraw zarządzania ryzykiem na rynku energetycznym z firmy Mitsubishi.

„Ludzie zaczynają się zastanawiać nad siłą ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. To nie rokuje dobrze popytowi na ropę, gdyż to oznacza, że wydatki konsumentów pozostaną na niskim poziomie” – dodał.

Spadek tempa rozwoju gospodarczego na świecie zmniejszył zapotrzebowanie na surowiec zarówno ze strony indywidualnych odbiorców, jak i firm.

Do zniżki notowań ropy naftowej w poniedziałek dodatkowo przyczyniło się umocnienie dolara względem innych głównych walut, odbierając inwestorom chęć do poszukiwania inwestycji na niepewne czasy. W okresach słabnięcia amerykańskiej waluty uczestnicy rynku starają się zwykle chronić swoje kapitały przed utratą wartości, lokując je w surowce, takie jak ropa.

„To zdecydowanie wyłamanie się notowań dołem, przypuszczalnie zainicjowane słabymi danymi ekonomicznymi i zatrzymaniem wzrostów na rynkach akcji” – uważa Christopher Bellow, makler z londyńskiego Bache Commodities.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy