Wierzę w zyski ze złoża Yme

Rozmowa z Mariuszem Machajewskim, wiceprezesem Grupy Lotos

Aktualizacja: 18.02.2017 06:43 Publikacja: 25.03.2012 10:54

Mariusz Machajewski, wiceprezes Grupy Lotos

Mariusz Machajewski, wiceprezes Grupy Lotos

Foto: PARKIET, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Początek roku był dla branży wyjątkowo udany, teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. Jak to wpłynie na wyniki Lotosu w pierwszym kwartale?

Z okresu bardzo dobrego weszliśmy w znacznie trudniejszy. Taka huśtawka jest dzisiaj wpisana w prowadzenie tego biznesu. W lutym i na początku marca skończyła się euforia. Właśnie ta ogromna chwiejność nie pozwala odpowiedzialnie prognozować wyniki. Mam jednak nadzieję, że dobry początek roku zbilansuje obecną sytuację.

Jak mocno spadły marże w porównaniu z początkiem roku?

Na przełomie lutego i  marca średnia marża rafineryjna w Europie była mniej więcej na poziomie zero, co oznacza, że są takie rafinerie,  które są poniżej tego poziomu i takie, które są powyżej. Jednak po zakończeniu Programu 10+ Lotos znajduje się zdecydowanie powyżej tej średniej. Jeśli przeciętna rafineria w Europie nie zarabia, to nie oznacza, że my nie zarabiamy. Technicznie jesteśmy lepiej wyposażeni, co oznacza, że możemy z jednej baryłki ropy uzyskać znacznie więcej wartościowych produktów. Nawet przy słabym otoczeniu makroekonomicznym  jesteśmy efektywni i opłaca nam się przerabiać duże ilości ropy. Pomaga nam oczywiście to, że  funkcjonujemy na rynku, na którym w dalszym ciągu istnieje pogłębiający się deficyt produktów naftowych.

Trudna sytuacja utrzymuje się w upstreamie. Wydobycie ze złoża Yme, zgodnie z zapowiedziami operatora nie rozpocznie się w tym roku. Zakładaliście, że Yme to będzie pewniak. Czy to był błąd?

Nadal wierzę w zyski z Yme. W tej chwili oczekujemy na oficjalne stanowisko operatora po informacjach o przesunięciu terminu wydobycia. Ważne jest to, że prace, które w tym momencie są wykonywane na platformie obciążają jej właściciela.

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni