Cel to sprzedaż 70 procent gazu przez giełdę

Ministerstwo Gospodarki proponuje, by od połowy 2014 roku obligatoryjnie poprzez giełdę gazu sprzedawane było 70 procent surowca trafiającego do polskiej sieci, wcześniej obowiązkowa ma być sprzedaż 30 procent, a potem 50 procent gazu.

Aktualizacja: 16.02.2017 01:39 Publikacja: 22.01.2013 12:42

Giełda gazu rozpoczęła działalność 20 grudnia, ale póki co na tym rynku zawierane są tylko pojedyncze transakcje, ponieważ ceny sprzedaży gazu są taryfowane przez Urząd Regulacji Energetyki, a prawie cała podaż jest w rękach PGNiG.

W ramach liberalizacji rynku ma być w związku z tym wprowadzony obowiązek sprzedawania określonej ilości gazu poprzez giełdę. Praca nad odpowiednią ustawą trwają.

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz powiedział we wtorek w Sejmie, że spodziewa się, iż ustawa zostanie podpisana przez prezydenta w marcu.

Ministerstwo Gospodarki chce żeby od wejścia w życie ustawy do końca 2013 roku poprzez giełdę gazu było sprzedawane nie mniej niż 30 procent gazu wprowadzanego do sieci.

Od 1 stycznia 2014 do końca czerwca 2014 nie mniej niż 50 procent, a od lipca 2014, docelowe minimum 70 procent. - Przy tym zapisie będziemy twardo stali. Ta droga dojścia do 70 procent, która być może wydaje się szybka będzie monitorowana - powiedział Tomczykiewicz podczas posiedzenia sejmowej podkomisji.

- Intencja jest taka, żeby ten cel 70 procent przez giełdę wdrożyć jak najszybciej i jesteśmy przekonani, że wpłynie to na obniżenie cen gazu - ocenił wiceminister.

Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy
Surowce i paliwa
Orlen miał 1 469 mln zł zysku netto, 22 232 mln zł zysku EBITDA LIFO w 2024 r.
Surowce i paliwa
JSW znów chce kupić czas. Teraz padło na płatności ZUS