Prezes KGHM umocnił pozycję w koncernie

Zdaniem analityków od roszad w zarządzie Polskiej Miedzi ważniejszą kwestią jest to, kto zastąpi Jarosława Romanowskiego w zarządzie KGHM International.

Aktualizacja: 11.02.2017 13:28 Publikacja: 04.09.2013 06:00

Jarosław Romanowski, nowy wiceprezes KGHM ds. finansowych, to kluczowy menedżer zaangażowany w spraw

Jarosław Romanowski, nowy wiceprezes KGHM ds. finansowych, to kluczowy menedżer zaangażowany w sprawy przejętej za ponad 9 mld zł Quadry.

Foto: Archiwum

Roszady personalne w zarządzie KGHM nie mają większego znaczenia z punktu widzenia akcjonariuszy miedziowego koncernu – twierdzą analitycy.

Prezes KGHM Herbert Wirth skorzystał z ostatnich zmian personalnych w resorcie skarbu i w poniedziałek przeforsował rekonstrukcję zarządu spółki. Poinformowaliśmy o tym jako pierwsi na portalu parkiet.com.

Zarząd opuściły osoby wyłonione w zeszłym roku w konkursie – tajemnicą poliszynela jest to, że zostały Wirthowi narzucone i współpraca się nie układała – to wiceprezes ds. finansowych Włodzimierz Kiciński (wcześniej m.in. szef Nordea Bank Polska) i wiceprezes ds. korporacyjnych Adam Sawicki (wcześniej m.in. Telia Sonera).

W komunikacie prasowym przyznano, że do roszad doszło na wniosek Wirtha, a cytowany w nim menedżer wyraził przekonanie, że w obecnym składzie zarząd będzie prowadził spójne działania.

Nadzór nad Quadrą

Analitycy oceniają, że tarcia personalne w kierownictwie przedsiębiorstwa nie miały przełożenia na jego funkcjonowanie. Podkreślają głównie nominację Jarosława Romanowskiego na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych.

– To bardzo dobra informacja z punktu widzenia komunikacji spółki z rynkiem: analitykami i zarządzającymi. To osoba znana od wielu lat, wcześniej zajmująca się hedgingiem, ciesząca się dobrą opinią – ocenia Leszek Iwaszko z Societe Generale.

Romanowski to kluczowy menedżer, który był zaangażowany w przejęcie przez KGHM kanadyjskiej Quadry (dziś KGHM International). Jest członkiem zarządu tej firmy i wątpliwe, by mógł pogodzić to z funkcją pierwszego wiceprezesa KGHM.

– Uważam, że najważniejszą  kwestią jest to, kto zastąpi Romanowskiego w zarządzie KGHM International. To tam kreowana jest w tej chwili wartość całego koncernu i tam potrzebny jest dobry nadzór. Romanowski był zaangażowany w sprawy na miejscu – podkreśla Andrzej Knigawka, szef działu analiz ING Securities.

Od KGHM nie udało się nam uzyskać informacji, kto zastąpi Romanowskiego – osoby decyzyjne, w tym sam prezes Wirth, były wczoraj w rozjazdach w związku z Forum Ekonomicznym w Krynicy.

W zarządzie KGHM International, z ramienia polskiego właściciela, zasiadają jeszcze Marcin Mostowy (odpowiedzialny za IT i zarządzanie ryzykiem) oraz Krzysztof Kubacki (odpowiedzialny za rozwój w segmencie zasobów).

Wakaty do obsadzenia

Leszek Iwaszko zaznacza również, że zastanawiająca jest rezygnacja wiceprezes Doroty Włoch, zwłaszcza w kontekście opóźniającej się publikacji aktualizacji wieloletniej strategii.

Według naszych informacji Włoch ma pracować w grupie Polskiej Miedzi po uregulowaniu spraw osobistych.

Nie udało się nam również dowiedzieć, jakie odprawy przysługują odwołanym.

Nowego szefa trzeba będzie wyłonić również w KGHM TFI – Marcin Chmielewski został powołany do zarządu KGHM i będzie odpowiadać za sprawy korporacyjne. Z kolei za rozwój będzie odpowiadać Jacek Kardela, który w ostatnich latach szefował kilku przedsiębiorstwom zależnym KGHM – ostatnio Dolnośląskiej Fabryce Maszyn Zanam-Legmet.

Wczoraj notowania KGHM świeciły na czerwono – powód to przecena na rynku miedzi.

[email protected]

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni