Orlen stawia na ekspansję

Koncern realizuje nie tylko duże przejęcia i inwestycje, ale i mniejsze, związane m.in. z rozwojem stacji.

Publikacja: 20.01.2020 05:09

Orlen stawia na ekspansję

Foto: materiały prasowe

Ubiegły rok obfitował w grupie PKN Orlen w wiele decyzji dotyczących rozpoczęcia dużych inwestycji, mających koncernowi zapewnić w przyszłości dynamiczny rozwój. Najgłośniejsze związane były z planowanymi przejęciami Grupy Lotos i Energi. Jeśli wszystko pójdzie po myśli spółki, będą sfinalizowane w tym roku.

Orlen kontynuuje też inwestycje organiczne. Najwięcej pieniędzy mają pochłonąć projekty petrochemiczne, rafineryjne i energetyczne. – W perspektywie najbliższych lat chcemy stać się znaczącym producentem czystej energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie stale będzie rosło. W tym celu rozpoczęliśmy realizację projektu budowy morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy 1,2 GWe (gigawaty mocy elektrycznej – red.), a także farmy fotowoltaicznej we Włocławku – mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy Orlenu.

Rozpoznawalna marka

Mniej spektakularne, ale równie ważne, są wydatki na rozwój oferty stacji paliw, zwłaszcza mające na celu przygotowanie firmy na wzrost udziału innych źródeł zasilania samochodów niż w diesel, benzyny i LPG. Działania te prowadzone są we wszystkich krajach, gdzie funkcjonują stacje grupy. I tak, z ładowarek do samochodów elektrycznych można już korzystać w 39 obiektach w Polsce, 18 w Czechach i kilku w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów Orlen umiejscowił też dwa punkty dla aut zasilanych wodorem. Wkrótce wodór zatankować będą mogli także kierowcy w Czechach. W tym kraju już w 43 obiektach można za to tankować CNG (sprężony gaz ziemny).

Foto: GG Parkiet

Jednym z najważniejszych celów na ten i kolejne lata będą działania mające zwiększyć rozpoznawalność marki Orlen na świecie. Służy temu rozpoczęty cobranding, czyli ujednolicanie wizerunku wszystkich stacji paliw należących do grupy. Pod koniec ubiegłego roku już na wszystkich obiektach w Niemczech i niemal wszystkich w Czechach oraz na Słowacji obok szyldów Star i Benzina pojawił się logotyp Orlenu. Ponadto pod Berlinem koncern rozpoczął budowę testowej stacji wyłącznie pod marką Orlen. W listopadzie spółka uruchomiła pierwszą stację w Bawarii, dzięki czemu jest już obecna w każdym niemieckim landzie.

Biopaliwa i nawozy

Płocki koncern konsekwentnie przekształca zależny Orlen Południe w biorafinerię. W zakładzie w Trzebini rozpoczął budowę pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego, przyjaznego środowisku glikolu propylenowego. – Dzięki tej inwestycji spółka stanie się jego pierwszym producentem w Polsce. Orlen Południe w zeszłym roku podpisał też umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w zakładzie w Jedliczu – przypomina Zakrzewska. Tym samym koncern chce mocno zwiększyć swój udział w rynku biokomponentów i biopaliw.

Stosunkowo duże wydatki na rozwój zaplanowano w Anwilu. We Włocławku ruszyła budowa dwóch z trzech instalacji do produkcji nawozów azotowych. Inwestycja, której całkowita wartość wyniesie około 1,3 mld zł, umożliwi w połowie 2022 r. wzrost mocy wytwórczych firmy o około 50 proc.

Koncern coraz mocniej stawia też na dywersyfikację dostaw ropy naftowej. Surowca więcej kupuje zwłaszcza w Afryce i w rejonie Zatoki Perskiej.

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni