Niepewny los kopalni Adamów

„Już od dłuższego czasu sytuacja rynkowa, obecnie wzmocniona jeszcze dodatkowo następstwami pandemii, nie pozwala grupie na sprzedaż zakładanego wolumenu produkcji energii. Powoduje to sytuację, w której potencjał w segmencie wydobycia jest zbyt wysoki w stosunku do możliwości sprzedażowych na rynku energii" – czytamy w raporcie finansowym za I kwartał Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK).

Publikacja: 01.07.2020 05:00

Niepewny los kopalni Adamów

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Zarząd kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki zaznaczył, że następstwem zaistniałej sytuacji jest nieproporcjonalnie wysoka baza kosztowa związana z koniecznością utrzymywania kopalń.

Grupa operuje obecnie na czterech odkrywkach węgla brunatnego, spośród których najwyższe jednostkowe koszty dotyczą kopalni Adamów. W maju ZE PAK ogłosił zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych w dwóch spółkach zależnych: PAK KWB Adamów i PAK Górnictwo. Zwolnienia mają dotyczyć 237 pracowników. Obecne plany zakładają zdejmowanie tzw. nadkładu na odkrywce Adamów do końca lipca, co umożliwi nieprzerwane dostawy węgla z tej kopalni do końca 2020 r. Jak tłumaczy zarząd, o przyszłej eksploatacji tej odkrywki zdecydują czynniki rynkowe, w tym w największym stopniu możliwości sprzedaży zakładanej ilości energii po cenach gwarantujących ekonomiczną efektywność utrzymywania potencjału kopalni Adamów.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy