Projekty wodorowe powoli dojrzewają

Spółki coraz poważniej angażują się w rozwój technologii wodorowych. W realizacji tego celu może im pomóc rządowa strategia.

Publikacja: 16.11.2021 15:08

W skali globalnej liczba stacji tankowania samochodów wodorem powoli, ale systematycznie rośnie. W najbliższych latach paliwo to powinno mieć zdecydowanie większe znaczenie niż obecnie przede wszystkim z powodów ekologicznych. Wodór z czasem może nawet wyprzeć z rynku paliwa powstające na bazie surowców kopalnianych, takich jak ropa i gaz. Zanim to jednak nastąpi, muszą powstać technologie, które umożliwią tanią produkcję wodoru używanego do napędu samochodów. Chodzi o paliwo do zasilania ogniw wodorowych napędzających silnik elektryczny o czystości 99,999 proc. TRF

Foto: GG Parkiet

Niedawno rząd przyjął Strategię Wodorową do 2030 r., z perspektywą do 2040 r. Giełdowe spółki, które z biznesem wodorowym wiążą duże nadzieje, nie są zaskoczone jej treścią, gdyż była wcześniej szeroko konsultowana w środowisku przemysłowym. – Grupa Azoty brała udział w opiniowaniu tego dokumentu. Wszystkie cele strategiczne w nim wskazane są ważne, jednak na chwilę obecną za szczególnie istotne uważamy kwestie dekarbonizacji przemysłu oraz finansowanie nowych instalacji – mówi Monika Darnobyt, rzecznik prasowy nawozowego koncernu.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Tylko 119 zł za pół roku czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
Zyski Grupy Kęty wyższe od wstępnych szacunków
Surowce i paliwa
Zarząd KGHM-u przygotowuje wieloletni plan inwestycji
Surowce i paliwa
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Surowce i paliwa
Węgiel z Dębieńska na biurku premiera Tuska
Surowce i paliwa
KGHM więcej zarobił i zainwestował
Surowce i paliwa
Ogromna przecena akcji Serinusa
Surowce i paliwa
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od maja ubiegłego roku